Украинската криза, иранската сделка и гръцката драма имат връзка с балканската газова геометри, защото са свързани с газа. Мнение на проф. Нина Дюлгерова професор по международни отношения, доктор по история, доктор на икономическите науки.
Балканите са част от широкомащабна, но динамична и многовекторна панорама, в която геополитическият модел вече бързо се разчупва и по-видим е хаоса и динамиката, в които трудно се откриват акценти, но тези три акцента украинската криза, иранската сделка и гръцката драмау които имат връзка с балканската газова геометри, дават ориентир.
Проф. Дюлгерова включва в "балканската газова геометрия" още Турция, Македония, и Полша.
Конкретиката е свързана със следното – 1 декември 2014 г. руският президент направи политическото изявление – отказ от „Южен поток”, след което влезе в една позната схема подобна на 2012 г. – България отказа Бургас – Александруполис и там се тръгна пак в турския вариант, който остана само в сферата на политическите пожелания. В случая смятам, че ние половин година наблюдаваме политически рокади и изявления, декларации, подписване на някакви споразумения предварителни, които и според мен са част от политическия пъзел, но не са част от конкретиката за реализацията на подобен проект. От няколко месеца вече е коренно различно – категорично е свързано с Гърция и минава директно малко през турска територия и директно към гръцката граница. „Южен поток” никой не е спрял нито финансирането, нито е закрил проектните компании, което говори, че там също са на стендбай положение.
Според проф. Дюлгерова актуалният сега Турски поток е свързан с толкова много обстоятелства, които биха пречили повече , отколкото от Южен поток, който не е закрит, и е готов около 90-95 процента.
Аз лично съм твърд привърженик на това, че „Южен поток”, в не зная какво точно време – година, две, три, ще тръгне към реализация, защото той е на 95 % решен в политически, икономически план.
Р. П.: С участието на България ли?
Н. Д.: Да, да, да, разбира се.
Р. П.: Какво става с „Белене”, какво ще се случи?
Н. Д.: С „Белене” търси се някой, разбира се да е извън Русия, който да вкара пари, но същевременно да гарантира финансовата подкрепа на политическата власт, която ще даде възможност за реализацията на този проект. „Козлодуй” според мен е в историята и той беше част от политическата риторика и битката между бившите управляващи и настоящите управляващи, но тъй като енергийната, как да кажа, ще използвам думата „каста” вече, енергийната каста продължава да е актуална и за нея няма значение кой е на власт, тя ще се ориентира и ще направи всичко възможно да реализира един от двата проекта. Аз съм по-склонна да мисля за АЕЦ – Белене, защото там много повече пари могат да се акумулират, по-реално е АЕЦ – Белене да тръгне, докато АЕЦ – Козлодуй има прекалено много препятствия и технологични, освен политически и икономически.
Цялото интервю с проф. Дюлгерова е в звуковия файл.
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..
Тази година увеличението на работните заплати в България трябва да е около 15 % - с колкото беше повишена минималната работна заплата. В противен случай ще имаме приравняване на можещите и знаещите, квалифицираните работници с тези, които са с най-ниска квалификация и образователен ценз. Мисля, че това не го заслужава нашето общество. Това..