Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Балканската газова геометрия е свързана с Гърция, Ирак и Украйна

 Украинската криза,  иранската сделка и гръцката драма имат връзка с балканската газова геометри, защото са свързани с газа.   Мнение на   проф. Нина Дюлгерова   професор по международни отношения, доктор по история, доктор на икономическите науки.

Балканите са част от широкомащабна, но динамична и многовекторна панорама, в която геополитическият модел вече бързо се разчупва и по-видим  е хаоса и динамиката, в които трудно се откриват акценти, но тези три акцента украинската криза,  иранската сделка и гръцката драмау които  имат връзка с балканската газова геометри, дават ориентир. 

Проф. Дюлгерова включва в "балканската газова геометрия" още Турция, Македония, и Полша. 

 Конкретиката е свързана със следното – 1 декември 2014 г. руският президент направи политическото изявление – отказ от „Южен поток”, след което влезе в една позната схема  подобна на 2012 г. – България отказа Бургас – Александруполис и там се тръгна пак в турския вариант, който остана само в сферата на политическите пожелания. В случая смятам, че ние половин година наблюдаваме политически рокади и изявления, декларации, подписване на някакви споразумения предварителни, които и според мен са част от политическия пъзел, но не са част от конкретиката за реализацията на подобен проект. От няколко месеца вече е коренно различно – категорично е свързано с Гърция и минава директно малко през турска територия и директно към гръцката граница. „Южен поток” никой не е спрял нито финансирането, нито е закрил проектните компании, което говори, че там също са на стендбай положение.

Според проф. Дюлгерова актуалният  сега Турски поток  е свързан с толкова много обстоятелства, които биха пречили  повече ,  отколкото  от Южен поток, който  не е закрит, и е готов  около 90-95 процента.

 Аз лично съм твърд привърженик на това, че „Южен поток”, в не зная какво точно време – година, две, три, ще тръгне към реализация, защото той е на 95 % решен в политически, икономически план. 

Р. П.: С участието на България ли?

Н. Д.: Да, да, да, разбира се.

Р. П.: Какво става с „Белене”, какво ще се случи?

Н. Д.: С „Белене” търси се някой, разбира се да е извън Русия, който да вкара пари, но същевременно да гарантира финансовата подкрепа на политическата власт, която ще даде възможност за реализацията на този проект. „Козлодуй”  според мен е в историята и той беше част от политическата риторика и битката между бившите управляващи и настоящите управляващи, но тъй като енергийната, как да кажа, ще използвам думата „каста” вече, енергийната каста продължава да е актуална и за нея няма значение кой е на власт, тя ще се ориентира и ще направи всичко възможно да реализира един от двата проекта. Аз съм по-склонна да мисля за АЕЦ – Белене, защото там много повече пари могат да се акумулират, по-реално е АЕЦ – Белене да тръгне, докато АЕЦ – Козлодуй има прекалено много препятствия и технологични, освен политически и икономически. 

Цялото интервю с проф. Дюлгерова е в звуковия файл. 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54