Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Агресията и безразличието в държавата и гражданите растат

Един от последните случаи на насилие и агресия - побоят над няколкогодишно момче, заради две-три сини сливи, предизвика разговор с Маргарита Петкова.  

Какво се случва  в обществото ни, в битието, семействата и държавата ? Въпрос на политика и  стратегия, на морал, възпитание,  моделите на подражание  ? Защо се засилва агресията и безразличието ? Какви са ценностите ни ?

 Държавата е агресивна към своите граждани, които тя счита за поданици, което е много страшно и това акумулира агресия. В едно гражданско общество в България, каквото все по-трудно вярвам, че може да се зароди до края на моите земни лета, ние все повече безкрайно безразлични и изразяваме своята гражданска позиция чрез документиране на насилие, на агресия, на престъпления и т. н.

Нека не търсим проблема в това, че ние ставаме агресивни дори към собствените си деца и така вътре в нас някъде изведнъж ставаме агресивни, защото гледаме американски филми, както по едно време се говореше. Не, проблемът е съвсем на друго място. 

Държавата не трябва да кове закони против агресията в семейството, в училището, на улицата и т. н. Държавата трябва да се вземе в ръце и да стане държава т. е. хората да живеят спокойно – да имат работа, ние нямаме икономика, а когато нямаш работа, когато си броиш стотинките, когато се чудиш как да си платиш сметките ако изобщо можеш да си позволиш, в един момент агресията избива към най-слабия – към собственото ти дете, към чуждо дете, към възрастен човек. 

Такава е истината. Тази агресия не се взима просто ей така, защото няма какво да правим. Ние седим и нямаме как да изкарваме хляба си, няма как да купим на детето си дрехи и обувки, да не говорим, че няма как да го заведем на почивка – това е коренът, икономически са проблемите и те нарастват все повече и повече и акумулират в тази агресия в цялото общество, тя е на всякакво ниво. 

А другият проблем е, че има ненаказуемост в България. Ние нямаме ценности, една ценностна система беше разрушена и на нейно място не се постави нищо друго, не се изгради, остана празно място, аз не обсъждам системата чавдарчета, пионерчета, комсомолчета, но какво се предложи на нашите деца – те скитат по уличаците (по улиците).

Разговор с Маргарита Петкова поет, преводач и публицист, на която не и е все едно. И не се затваря в кулата от слонова кост, което е във възможностите и.  Автор на 13 книги. И на над 200 популярни песни, между които „Иване, Иване” на Богдана Карадочева и „Болката отляво” наВасил Найденов.  Между отличията и е и значката на Съвета на европейската научна и културна общност"Златна книга" за принос към развитието на българската култура. Превеждане е на почти всички европейски езици. Определят я като "неопитомяема".

Цялото интервю с Маргарита Петкова е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28