Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има производство от слънчеви паркове през нощта

Заради новото ценово решение на КЕВР, в което се изравнява размерът на добавката „задължение към обществото” за бизнеса и домакинствата, работодателските организации поискаха  нови законодателни промени, които да ограничат включването на нови електроцентрали на преференциални цени, и заплашиха с искане на оставки и нови, по-силни протести.

Премиерът Борисов отговори, че по-високите цени на тока за бизнеса пък няма да доведат до вдигане на цените на основните хранителни продукти.

Инж. Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ "Подкрепа"  с позиция как преминаха на страната на бизнеса, когато става въпрос за цената на тока.

Александър Загоров: Нека да обяснява съвсем накратко – всичко започва от кризата в енергетиката. Енергетиката на практика е в колапс. Там финансовите потоци текат по отчайващ начин, защото не се вижда бъдеще и пролука. Увеличаването на цената на тока дали за индустрията, дали за бита ще доведе при всички положения до увеличаване на разходите, а с това и много от нещата, с които сме свикнали, дори и ниските доходи ще станат по-ниски, а ние сме много, много против това. Опитваме се по всякакъв начин да подобрим нещата с доходите, нещата с условията на труд, а когато има недофинансиране на предприятията примерно заради по-скъп ток или нещо друго, това е невъзможно и няма как да си свършим работата.

Всъщност кризата в енергетиката създаде системни проблеми почти навсякъде. И само един пример – почти едни и същи заводи, даже нашият е малко по-нов Металургичният завод в Перник, и такъв в Гърция на едни и същи собственици, заради по-евтиния ток, който ползват гърците, те имат много по-добри позиции на пазара.  От руските пазари, навлизат стоки и продукти от други европейски производители, защото те няма къде да ги пласират и нашата икономика, индустрията ни става неконкурентноспособна.

Има и други проблеми – като въвеждане на 5-процентна вноска в един фонд за стабилизиране на енергетиката, който допълнително обезкръвява евтините енергопроизводители  - просто пролуката не се вижда и затова протестираме.

Ние не сме за умирането на който и да е бизнес, на който и да е малък производител, или голям производител – това ще бъде напълно неразумно като позиция на синдикатите. Но всъщност кажете какъв е изходът, защото на ВЕИ-тата ако им вдигат още цената – те колкото поискат  - такава цена им определят. Докъде ще стигнем? Има едни много странни договори с американски централи, чиито договори обременяват за десетки години хората, които сме ние. Ние сме поставени много повече на унищожение и протестираме. Яйцето е много голямо и трудно ще бъде снесено и затова по този начин са наредени играчите. Представете си такова нещо като бизнес и синдикати едновременно на протест в Европа – това по-скоро е уникално, но наистина не виждам изход ако нямаме интензивен диалог, а интензивният диалог започна да става през медиите. Това ни е изходът. Благодаря ви, че осъществявате този диалог, но това не  е изходът.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57