Не бих казал, че има напрежение около Наредбата за отпуските и почивното време между синдикати, бизнес и правителство. Нейното приемане се налага заради измененията в Кодекса на труда, това заяви в интервю за Радио Пловдив вицепрезидентът на КНСБ Чавдар Христов след Тристранния съвет за социално сътрудничество.
Основният спорен момент е един текст от наредбата и той е свързан с информирането от страна на работодателя на работника с каква отпуска разполага, уточни Христов.
Според работодателите това било нова административна тежест и те щели да унищожат цяла гора за хартия. Нашите аргументи са, че това е конституционно право на работниците. Това е спорния момент и ми се струва, че това което предлага държавата трябва да бъде прието.
Няма проблем информирането да става и през електронни писма, този вид кореспонденция между работодатели и работници се е наложила вече, добави Чавдар Христов. Не зная какво пречи на работодателя да информира хората си с колко дни отпуска разполага през годината. Както и да предостави работодателя тази информация, важно е за работниците да се информират за своята отпуска.
Според вицепрезидентът на КНСБ големият проблем е, че остава давността за отпуската. И тя може да ликвидира неизползвана отпуска. Затова с този проблем ще трябва да се занимаят правистите.
Давността ликвидира конституционното право, а това право е неотменимо и не може да бъде ликвидирано, беше категоричен синдикалният лидер пред Радио Пловдив.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..