За звездния дъжд от персеиди, които ще осветят нощното небе в следващите дни, разговаряме с астрономите от смолянския планетариум.
В "Точно днес" любопитните факти са от Марияна Хаджигенчева, директор на най-големия планетариум с астрономическа обсерватория в България.
Р. П.: Да обясним от научна гледна точка какъв е интереса към този род метеоритни потоци, кога се случват те, защо ги наричаме, примерно, Персеиди?
Марияна Хаджигенчева: Всъщност метеорни потоци е правилното название, да започнем от там. Метеоритите са частиците, които са по-големи и падат на земята. А това, което виждаме и наричаме популярно „падащи звезди” е всъщност метеорен поток – микроскопични частици, които навлизат в земната атмосфера, изгарят и оставят тази красива гледка, която наблюдаваме. И разбира се в никакъв случай това не са звезди, които падат, колкото и атрактивно да звучи това име не са звезди и добре, че не са звезди, защото ако започнат да падат звезди никак няма да ни бъде добре.
Р. П.: Всъщност се разпадат комети, така ли? Откъде идват?
М. ХГ.: Да, метеорните частици са всъщност от разпада на комети, които, знаете, при своето движение към Слънцето се нагряват, изпаряват се и от техните отломки се образуват такива рояци метеорни тела, които се движат в междупланетното пространство и тогава, когато пътят на нашата планета Земя премине през този рояк от частици те навлизат в земната атмосфера и предизвикват това красиво явление. Специално за Персеидите родителското тяло е кометата Суифт-Тътъл, която има период от около 130 г. Последното й преминаване е било през 1992 г., преминаване близо до Слънцето имам предвид, а следващото се очаква някъде към 2126 г. Но тъй като пътят й към Слънцето преминава, нейната траектория минава общо-взето близо до траекторията на Земята, затова нашата планета Земя пресича този рояк от малки, микроскопични частици, който е останал от кометната опашка и всяка година имаме възможност през лятото, приблизително по едно и също време, да се любуваме на този много красив, много богат метеорен поток.
Р. П.: Тук да кажем, че кометата се отдалечава от нас и, че с всяка изминала година Персеидите ще се виждат все по-малко и по-малко, затова всеки, който иска да наблюдава това небесно зрелище, да го кажем, трябва да използва възможността. Да кажете условията за наблюдение добри ли са.
М. ХГ.: Условията за наблюдение са много добри затова, защото нямаме ярка Луна, тя е два дни преди новолуние, т. е. много слаба, много малка част от диска на Луната е осветен, така че няма да ни пречи и ще можем да наблюдаваме. Всеки, който поиска може да погледне към небето и да види падащите метеори, тъй като специално на Персеидите този поток е много богат, метеорите са бързи, ярки, оставят големи следи, така че е достатъчно да имаме тъмно място около нас, да няма светлини на града, защото те пречат на астрономическите наблюдения и гледаме нагоре, дори не е необходимо да имаме някакви телескопи или бинокли. Очаква се в нощите около максимума да се наброят 80 до 100 метеора в час, което наистина е една красива гледка.
Р. П.: Кога точно?
М. ХГ.: Най-удобното време е в нощта на 12 срещу 13 август, втората половина на нощта, тъй като самият физически максимум е през деня на 13-ти, така че за нас най-удобно ще бъде да наблюдаваме втората половина на нощта на 12 срещу 13 и първата половина на следващата нощ.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..