Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Метеоритният поток "Персеиди" най-ярък на 12 срещу 13 август

За звездния дъжд от персеиди, които ще осветят нощното небе в следващите дни, разговаряме с астрономите от смолянския планетариум.

 В "Точно днес"  любопитните факти  са от Марияна Хаджигенчева,  директор на най-големия планетариум с астрономическа обсерватория в България.

Р. П.: Да обясним от научна гледна точка какъв е интереса към този род метеоритни потоци, кога се случват те, защо ги наричаме, примерно, Персеиди?

Марияна Хаджигенчева: Всъщност метеорни потоци е правилното название, да започнем от там. Метеоритите са частиците, които са по-големи и падат на земята. А това, което виждаме и наричаме популярно „падащи звезди” е всъщност метеорен поток – микроскопични частици, които навлизат в земната атмосфера, изгарят и оставят тази красива гледка, която наблюдаваме. И разбира се в никакъв случай това не са звезди, които падат, колкото и атрактивно да звучи това име не са звезди и добре, че не са звезди, защото ако  започнат да падат звезди никак няма да ни бъде добре.


Р. П.: Всъщност се разпадат комети, така ли? Откъде идват?

М. ХГ.: Да, метеорните частици са всъщност от разпада на комети, които, знаете, при своето движение към Слънцето се нагряват, изпаряват се и от техните отломки се образуват такива рояци метеорни тела, които се движат в междупланетното пространство и тогава, когато пътят на нашата планета Земя премине през този рояк от частици те навлизат в земната атмосфера и предизвикват това красиво явление. Специално за Персеидите родителското тяло е кометата Суифт-Тътъл, която има период от около 130 г. Последното й преминаване е било през 1992 г., преминаване близо до Слънцето имам предвид, а следващото се очаква някъде към 2126 г. Но тъй като пътят й към Слънцето преминава, нейната траектория минава общо-взето близо до  траекторията на Земята, затова нашата планета Земя пресича този рояк от малки, микроскопични частици, който е останал от кометната опашка и всяка година имаме възможност през лятото, приблизително по едно и също време, да се любуваме на този много красив, много богат метеорен поток.

Р. П.:  Тук да кажем, че кометата се отдалечава от нас и, че с всяка изминала година Персеидите ще се виждат все по-малко и по-малко, затова всеки, който иска да наблюдава това небесно зрелище, да го кажем, трябва да използва възможността. Да кажете условията за наблюдение добри ли са.

М. ХГ.: Условията за наблюдение са много добри затова, защото нямаме ярка Луна, тя е два дни преди новолуние, т. е. много слаба, много малка част от диска на Луната е осветен, така че няма да ни пречи и ще можем да наблюдаваме. Всеки, който поиска може да погледне към небето и да види падащите метеори, тъй като специално на Персеидите този поток е много богат, метеорите са бързи, ярки, оставят големи следи, така че е достатъчно да имаме тъмно място около нас, да няма светлини на града, защото те пречат на астрономическите наблюдения и гледаме нагоре, дори не е необходимо да имаме някакви телескопи или бинокли. Очаква се в нощите около максимума да се наброят 80 до 100 метеора в час, което наистина е една красива гледка.

Р. П.: Кога точно?

М. ХГ.: Най-удобното време е в нощта на 12 срещу 13 август, втората половина на нощта, тъй като самият физически максимум е през деня на 13-ти, така че за нас най-удобно ще бъде да наблюдаваме втората половина на нощта на 12 срещу 13 и първата половина на следващата нощ.

Снимка





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От "Добро сърце" - Пазарджик раздават над 2000 хляба

В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа  Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..

публикувано на 18.12.24 в 16:53

Иновациите са рискови, а бизнесът у нас не обича риска

Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки?  Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това  невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..

публикувано на 18.12.24 в 16:30

Зърнарите готови на масови протести още преди Нова година

Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..

обновено на 18.12.24 в 15:54

С 2/3 ще е по-малък бюджетът на "Грижа в дома" през 2025 г.

С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив.  Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..

обновено на 18.12.24 в 11:36

МК бави необосновано 200 000 лв. за Кукления театър в Пловдив

Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков.  Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет.  Проблемът се повтаря от миналата..

публикувано на 18.12.24 в 11:34