Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пазарът, а не КЗК, определя цените на горивата

Премиерът Бойко Борисов даде срок на Комисията за защита на конкуренцията до петък да излезе със становище има ли картелно споразумение между бензиностанциите в страната. 

Няма как КЗК в пълен обем да се справи до петък и да предостави пълен отговор на въпроса за цените на горивата на премиера, но ние правим от месец секторен анализ и ще предоставим резултатите, които сме получили досега, заяви в интервю за Радио Пловдив говорителят на КЗК Марио Гаврилов. Все още обаче не можем да дадем конкретен отговор на въпроса на премиера, преди да сме завършили анализа и направили изводите, добави той.

Ние събираме информации от всички държавни институции и изслушваме основните играчи на този пазар и нашите експерти ще направят изводи дали се спазват пазарните правила. Подчертавам, че КЗК не може да определя и да влияе на цените на едро и на дребно, защото в условията на свободна пазарна икономика няма кой да каже освен пазара, дали една стока да бъде евтина или скъпа, уточни Марио Гаврилов.

В един предишен секторен анализ на КЗК са посочени сериозни проблеми за този бранш, но нищо не се е случило. Сега от бранша се твърди, че има сериозна промяна и именно това ни предстои да проверим и анализираме. 

Ще отговорим и на въпроса защо цените на горивата у нас са та високи спрямо европейските. Няма обеча до коментираме нищо от резултатите преди да са готови финалните изводи, поясни Марио Гаврилов.

По закон КЗК може да прибира по 10% от печалбата като глоби и по-голямата част се събират от НАП, каза още Марио Гаврилов.


Припомням, че на правителственото заседание беше решетно да бъдат предприети още спешни мерки за затягане на контрола на търговията с горива, тъй като проверката в края на миналата седмица е установила сериозни нарушения. 
Съвместната проверка на Държавната агенция по метрология и технически надзор, МВР, НАП и Агенция "Митници" е установила, че голяма част от измервателните системи по бензиностанциите са манипулирани, като на много газоколонки в големите търговски обекти и вериги знаците от метрологичния контрол са поставени така, че могат да бъдат премахнати. 
Премиерът Борисов заяви, че контролът ще бъде повишен драстично.

До момента 100 хил. литра дизел и 60 хил. литра бензин са запорирани в петролните бази на държавата, коментира финансовият министър Владислав Горанов, като така при продажбата на дребно се ощетява бюджетът и крайните потребители. Има и разминаване между физическия обем на горивата и отчетения обмен на колонките. 

Премиерът е недоволен, че има и две агенции към Министерството на икономиката, които са отговорни за контрола по горивата, а ефектът от тяхната работа е съмнителен. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52