Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пазарът, а не КЗК, определя цените на горивата

Премиерът Бойко Борисов даде срок на Комисията за защита на конкуренцията до петък да излезе със становище има ли картелно споразумение между бензиностанциите в страната. 

Няма как КЗК в пълен обем да се справи до петък и да предостави пълен отговор на въпроса за цените на горивата на премиера, но ние правим от месец секторен анализ и ще предоставим резултатите, които сме получили досега, заяви в интервю за Радио Пловдив говорителят на КЗК Марио Гаврилов. Все още обаче не можем да дадем конкретен отговор на въпроса на премиера, преди да сме завършили анализа и направили изводите, добави той.

Ние събираме информации от всички държавни институции и изслушваме основните играчи на този пазар и нашите експерти ще направят изводи дали се спазват пазарните правила. Подчертавам, че КЗК не може да определя и да влияе на цените на едро и на дребно, защото в условията на свободна пазарна икономика няма кой да каже освен пазара, дали една стока да бъде евтина или скъпа, уточни Марио Гаврилов.

В един предишен секторен анализ на КЗК са посочени сериозни проблеми за този бранш, но нищо не се е случило. Сега от бранша се твърди, че има сериозна промяна и именно това ни предстои да проверим и анализираме. 

Ще отговорим и на въпроса защо цените на горивата у нас са та високи спрямо европейските. Няма обеча до коментираме нищо от резултатите преди да са готови финалните изводи, поясни Марио Гаврилов.

По закон КЗК може да прибира по 10% от печалбата като глоби и по-голямата част се събират от НАП, каза още Марио Гаврилов.


Припомням, че на правителственото заседание беше решетно да бъдат предприети още спешни мерки за затягане на контрола на търговията с горива, тъй като проверката в края на миналата седмица е установила сериозни нарушения. 
Съвместната проверка на Държавната агенция по метрология и технически надзор, МВР, НАП и Агенция "Митници" е установила, че голяма част от измервателните системи по бензиностанциите са манипулирани, като на много газоколонки в големите търговски обекти и вериги знаците от метрологичния контрол са поставени така, че могат да бъдат премахнати. 
Премиерът Борисов заяви, че контролът ще бъде повишен драстично.

До момента 100 хил. литра дизел и 60 хил. литра бензин са запорирани в петролните бази на държавата, коментира финансовият министър Владислав Горанов, като така при продажбата на дребно се ощетява бюджетът и крайните потребители. Има и разминаване между физическия обем на горивата и отчетения обмен на колонките. 

Премиерът е недоволен, че има и две агенции към Министерството на икономиката, които са отговорни за контрола по горивата, а ефектът от тяхната работа е съмнителен. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
проф. Татяна Дронзина

От търгашеската сделка за Украйна губят всички

"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет  проф. Татяна Дронзина  коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент  Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..

публикувано на 25.02.25 в 16:50
Георги Стоев

Нужна е по-широка кампания за еврото

"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..

публикувано на 25.02.25 в 15:48

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12