Кметът Иван Тотев и директорът на Историческия музей Стефан Шивачев откриват изложба, посветена на 130-та годишнина от Съединението на България.
Всичко в изложбата е от времето на Съединението, съхранено е във фондовете на Историческия музей. Първата картина от експозицията изобразявя посрещането в Пловдив на княз Александър Първи. Картината е рисувана от Пиетро Монтани главен архитект на Източна Румелия, който като свидетел на събитието, рисува въодушевеното посрещане от пловдивчани на Княза, / който влиза и в джамията, за да докаже, че Съединението не е антитурски, а български акт. / Силно впечатлен, арх. Монтани, който е френски възпитаник, изписва и една триумфална арка над участниците, която всъщност не е съществувала.
Изложбата показва и хората, които са направили Съединението. Тогава в Пловдив това е елита на българското общество. Захари Стоянов събира плеядата , подготвила Съединението.
За първи път се показва фотография, на която са македонски доброволци, които идват за защита на населението – 400 души с автентично оръжие и носии, снимани на стълбите на Сахат тепе- днешното стълбище на Каменица.
Експозицията представя и втората половина на 80-те гдини в Пловдив след Съединението.Стефан Шивачев припомня, че ако за България се казва,че Съединението е най-светлото събитие в българската история, за Пловдив е с различен ефект. Пловдив, който е културен център на българските земи, след Съединението започва да запада. Само за 7 години в Пловдив се построява Мъжката гимназия, Областното събрание, първата болница и други, но след Съединението запада, защото столица е София.
Г-н Шивачев съобщи, че на 2 септември експозиция за Съединенито от Пловдив ще бъде открита в Народното събрание, в първия парламентарен ден. Тогава депутати от ГЕРБ, от 16 МИР, ще подаряват на колегите си сборник от научната конфренция за Съединенеито, проведена на 25-26 юни.
Скоро ще бъде готов и проектът на Историческия музей и екип от Математическата гимназия, които готвят пълно копие на Историческия музей като приложение за компютър, което дава възможност от всяка точка на света, всеки да влезе на виртуална разходка в музея.
Драматичен театър – Пловдив стигна до най – мечтаната сцена, която диктува театралните тенденции в света – фестивала в Авиньон, Франция. Пловдивската драма е официален копродуцент на спектакъла „Разстоянието“ от Тиаго Родригес, с чиято премиера на 7 юли ще бъде открито тазгодишното издание на фестивала. Т ова съобщи директорът на Пловдивския..
Младата пловдивска поетеса Теодора Сукарева-Теа спечели конкурса „До 40“ с ръкописа си „Тя беше там“. Това е второ издание на конкурса за стихосбирка, обявен от пловдивския многоезичен литературен сайт Plovdivlit в началото на неговата 9-а година. За наградата се бориха 10 ръкописа. Жури в състав доц. Елка Димитрова, Антон Баев..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 24.05.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Черноризец Храбър. За буквите. 122 стр., ок. 4А, Сдр. „Българска история“, 2025. Петър Маринов. Литературна мозайка- 258 стр., 3А, Екобелан, 2025. Владко Мурдаров. Разни нови съвети за чуждите думи. 168..
Азиз Шакир-Таш представя последния си роман „Ниският полет над думите “ в клуб „Петното на Роршах“, в рамките на „Пловдив чете“. В книгата става въпрос за съдбите на родители на диагностицирани с аутизъм деца, които водят битка за всяка тяхна дума и за спасението на душите си. Модератор на срещата ще бъде Бехрин Шопова. Азиз..
За своята 60 годишнина хор „Тримонциум“ ще изнесе поредица от 4 концерта в Пловдив и ще вземе участие в 2 международни хорови фестивала, съобщи в програма "Точно днес" диригентът на формацията Ваня Атанасова. По думите й най-важното събитие, свързано с годишнината, ще бъде Тържествения концерт на 31 май 2025 г., с от 18.30 ч. в..