Кметът Иван Тотев и директорът на Историческия музей Стефан Шивачев откриват изложба, посветена на 130-та годишнина от Съединението на България.
Всичко в изложбата е от времето на Съединението, съхранено е във фондовете на Историческия музей. Първата картина от експозицията изобразявя посрещането в Пловдив на княз Александър Първи. Картината е рисувана от Пиетро Монтани главен архитект на Източна Румелия, който като свидетел на събитието, рисува въодушевеното посрещане от пловдивчани на Княза, / който влиза и в джамията, за да докаже, че Съединението не е антитурски, а български акт. / Силно впечатлен, арх. Монтани, който е френски възпитаник, изписва и една триумфална арка над участниците, която всъщност не е съществувала.
Изложбата показва и хората, които са направили Съединението. Тогава в Пловдив това е елита на българското общество. Захари Стоянов събира плеядата , подготвила Съединението.
За първи път се показва фотография, на която са македонски доброволци, които идват за защита на населението – 400 души с автентично оръжие и носии, снимани на стълбите на Сахат тепе- днешното стълбище на Каменица.
Експозицията представя и втората половина на 80-те гдини в Пловдив след Съединението.Стефан Шивачев припомня, че ако за България се казва,че Съединението е най-светлото събитие в българската история, за Пловдив е с различен ефект. Пловдив, който е културен център на българските земи, след Съединението започва да запада. Само за 7 години в Пловдив се построява Мъжката гимназия, Областното събрание, първата болница и други, но след Съединението запада, защото столица е София.
Г-н Шивачев съобщи, че на 2 септември експозиция за Съединенито от Пловдив ще бъде открита в Народното събрание, в първия парламентарен ден. Тогава депутати от ГЕРБ, от 16 МИР, ще подаряват на колегите си сборник от научната конфренция за Съединенеито, проведена на 25-26 юни.
Скоро ще бъде готов и проектът на Историческия музей и екип от Математическата гимназия, които готвят пълно копие на Историческия музей като приложение за компютър, което дава възможност от всяка точка на света, всеки да влезе на виртуална разходка в музея.
36 музиканти ще свирят на финалния концерт на петото издание на лятната академия за камерна музика Quartet Intensitiv в Пловдив. Заключителният концерт ще бъде в зала „Добрин Петков“ в Националното училище за музикално и танцово изкуство. Участие в него взимат ученици и студенти от Пловдив и София. Те ще свирят както по-стари произведения,..
В Националния поетически конкурс „Добромир Тонев“ вече ще се състезават млади автори не с отделни поетически творби, а с издадени стихосбирки в предходни години. Община Пловдив направи промени в регламента на Националния конкурс, като в надпреварата вече ще участват автори не до 45 години, както беше досега, а до 35 години. Всеки участник..
Няма почитател на българската музика, който да не може да затананика поне десет златни хита на Мими Иванова. Вече 55 години тя ни вълнува със своя звънлив глас, независимо дали минаваме покрай "Зелената стара чешма", дали берем "Петнадесет лалета" или се возим на "Лодка по реката". Да, веднага се сетихте, нали? И разходката може да продължи с..
Маестро Йордан Камджалов представя "Музикална магия 2" в Пловдив на 8 юли и на 9 юли в Асеновград. Концертът в Пловдив е от 20 часа на Летен театър "Бунарджика". Представянето е част от национално турне с Плевенската филхармония, което ще завърши на 6 октомври в София. Солисти на концертите са Вероника Тодорова - акордеон, и Атанас Маринов -..
Тази вечер от 18 часа в галерия „Капана“ към Градската галерия се открива третото издание на Международния младежки фестивал на акварела, организиран от фондация „Международно акварелно общество – България“ (IWS). Тази година проявата съвпада и с 10-та годишнина от учредяването на фондацията. Фестивалът, който съчетава творчество,..