Въвеждането на система с кодове според спешността на случаите ще влезе в сила най-късно до края на септември, началото на октомври, обяви зам.-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков. Според новия стандарт, ще има три категории пациенти по спешност - със зелен, жълт или червен код, а изчакването на линейка, което ще е обвързано с кода, ще е между 8 и 120 минути.
„Системата не е нова“, каза в интервю за Радио Пловдив по темата зам.-директорът на Центъра за спешна медицинска помощ Пловдив д-р Димитър Христозов.
„Ние работехме по нея до 1994 година, преди да се въведе спешната помощ. Тогава случаите не бяха с кодове, а бързи, неотложни и трайни. Бързият случай беше до 3 минути, но имаше по-големи възможности за придвижване, освен това екипите бяха двойно повече. Сега обаче, при такъв недостиг на екипи имам голямо съмнение, че два от кодовете – неотложния и трайния, зелен и жълт, няма да може да се изпълняват в рамките на норматива - иначе “, коментира той.
Д-р Христозов подчерта, че както и досега, с предимство ще са малките деца, хората със симптоми за инфаркт, инсулт, както и пациентите с тежки травми.
По думите му, за да проработи ефективно системата, трябва да се работи в насока или обажданията на пациентите да минават отново през централите на Спешна медицинска помощ, или на тел. 112 да бъдат въведени алгоритми, по примера на световните практики.
„Конферетната връзка, която в момента се извършва, само забавя случаите. Има хора в гранично състояние, които трябва да се разпитат малко повече и то от медицински специалист, а за два часа чакане от този норматив ще има недоволни пациенти“, каза още той.
Според зам.-директора на Центъра за спешна медицинска помощ - Пловдив, най-важното в сектора трябва да е инвестицията на кадрите.
Цялото интервю с д-р Димитър Христозов можете да чуете в прикачения звуков файл.
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..