Среща с Йордан Камджалов е първото събитие в програмата на Европейската нощ на учените 2015 в Пловдив. Темата на събитието е „Наукa - изкуство - философия: пътища към хиперпотенциала на човека“, а въпросите, които ще се дискутират, са: за търсенето на пресечната точка на три основни пътя за възприемане на света – науката, изкуството и философията; за дълбоката му вяра в силата на българския дух и колосалния потенциал на човека, която получава своя израз в новия му проект „Музикална лаборатория за човека“; за творческото вдъхновение като абсолютна реалност и за отношението между високия духовен градус и свръх-постиженията.
В Нощта научените, 25 септември 2015 година, съвместно участват четири висши училища – Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“, Медицинският университет – Пловдив, Университетът по хранителни технологии и Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство. Това съобщиха доц. д-р Петя Бъркалова и д-р Весела Казашка, координатори на проекта за Пловдивския университет.
В програмата ще се включат градовете София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Русе. Надсловът за втора поредна година е „Учените в триъгълника на знанието”. Специален акцент в програмата на пловдивските висши училища е поставен върху Годината на светлината.
Европейската нощ на учените в Пловдив ще бъде официално открита от ректора на ПУ „Паисий Хилендарски“ проф. д-р Запрян Козлуджов в 6-та аудитория на университета.
Второто събитие е премиера на книгата „Хора на науката. Университетът като убежище на мисълта”. Тя е сборник с интервюта с пловдивски учени, които отговарят на едни и същи въпроси - за академичното поприще, за учителите на днешните учени, които са ги вдъхновили в началото. Дали днес е време за наука; дали университетите са мястото, в което трябва да се прави наука; добър избор ли е човек да се посвети на науката и образованието; кое е най-интересното на научния хоризонт през 21 век .
Университетът организира и изложба с любителски фотографии от Националния фотоконкурс „Когато има светлина“. Победителите ще получат наградите си между 19:30 и 20:30 часа в 6-та аудитория. Във фотоконкурса са поканени да участват хора от всички възрасти. Тъй като 2015 година е Международната година на светлината, организаторите вярват, че във всеки човек има един „учен” и един „художник”, който може с езика на фотографията да сподели своя поглед към светлината. Фотографиите са публикувани в социалната мрежа Фейсбук, за тях вече се гласува активно, а първите 20 от тях по брой харесвания ще оформят фотографската изложба. Постерите ще бъдат изложени на открито в западния двор на университета от 25 до 30 септември.
Медицинският университет и Университетът по хранителни технологии също участват активно в юбилейната нощ на учените. В своята програма те са подготвили среща – разговор на тема „Мисия преподавател в МУ- Пловдив“, дебат "Книжката или мишката – реален или виртуален университет?", благотворителен базар и фолклорни изпълнения, изложба на продукцията на успешни фирми на бивши възпитаници на УХТ, както и пътуваща академия под надслов „Кой иска да бъде изследовател“. Партньорството на пловдивските университети е традиционно.
За поредна година студенти и преподаватели от АМТИИ ще дефилират от Стария град до Римския стадион във времето от 19:00 до 19:30 часа, а от 20:00 до 22:00 часа пловдивчани и гости на града ще имат удоволствието да присъстват на фолклорния концерт “Нека искри светлина“, с шедьоврите на българския музикален и танцов фолклор. Концертът ще се проведе на Римския стадион. Изпълнители са академичният ансамбъл на АМТИИ с ръководител проф. акад. Милчо Василев, а за зрителите е предвиден открит дансинг под звуците на хипнотичните ритми на българската фолклорна музика.
Финалът на Нощта ще бъде озарен от светлинното шоу „Еволюция на светлинните технологии”. На Римския стадион преподаватели и студенти от Физическия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“ ще демонстрират удивителните лица на светлината.
256 служители на полицията в Пловдив и областта бяха отличени по случай професионалния празник на българската полиция 8-ми ноември. С награди от министъра на вътрешните работи Атанас Илков са удостоени 42-ма служители, като един от тях получава „Почетен знак на МВР“ III-та степен. Към 214 полицаи са отправени писмени похвали от директора на..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив след като служебното правителство отпусна 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система, съобщи в социалните мрежи заместник-кметът Владимир Темелков. Тя ще бъде изградена до година и половина, като вече е стартирана обществената поръчка за 16 милиона 666 хиляди лева..
Разполага ли Община Пловдив с актуален оперативен план за действие, съобразен със Закона за чистотата на атмосферния въздух, питат в официално писмо до кмета Костадин Димитров от групата общински съветници на „Продължаваме Промяната-Демократична България“. Въпросите на Добромира Костова, Тодор Токов, Веселина Александрова и Веселка Христамян..
120 водещи изследователи от 4 континента ще посрещне Медицински университет – Пловдив, който е домакин на световния научен конгрес на Универсалната мрежа за насърчаване на образованието и научните изследвания (USERN). На форума под надслов „Превръщане на науката в реалност“ ще бъдат разисквани актуални и значими теми като изкуствения..
През деня времето ще се задържи слънчево. В сутрешните часове на отделни места около водните басейни ще има краткотрайна мъгла. Ще духа слаб вятър от изток-североизток. Дневните температури слабо ще се повишат и преобладаващите максимални ще бъдат между 14° и 19°. В планините ще бъде слънчево. Ще духа слаб, по високите части - до умерен вятър от..