Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Билетите за "Сцена на кръстопът" свършват преди откриването

19-ят  Есенен международен театрален фестивал „Сцена на кръстопът” се открива  в Дома на кулутара „Борис Христов”на 10 септември с премиера на домакините от Пловдивския драматичен театър – спектакълът „Сестри Палавееви” по едноименния роман на Алек Попов.  



От четирите фестивални премиери,  втората също е  пловдивска – „Няма ток за електрическия стол” от Александър Секулов с участието на Калин Врачански и режисура на Лилия Абаджиева. Тази година в „Сцена на кръстопът” участват 20 постановки на 12 театъра  и три  чуждестранни.  В програмата, селектирана от театроведа Богдана Костуркова, са включени представления  с награди „Аскеер и „Икар” като „Къщата на гнева” по Лорка, „Каквато ти ме искаш” на Теди Москов представление на Народния театър, „Семеен албум” от Малин Кръстев. 

СнимкаНародният театър представя и „Петокнижие Исааково” от Анжел Вагенщайн,  актьорът Владо Пенев „влиза” като режисьор на”Дакота”. „Сцената...” е отворена и за още няколко български пиеси, които носят посланията на  младите и на времето днес.  Чуждестранното участие  е на три театрални формации:  от Франция, която идва с представление, участвало на фестивала в Авиньон,  мюзикхолен театър от Украйна с постановка за Мерилин Монро, и от Турция театърът на Анталия с пиеса на Молиер. 

С интерес се очаква новата пиеса на Елин Рахнев, наречена „Свалячи”, която е продължение на постигналата голям успех  „Фенове”. В съпътстващата програма на фестивала  участват студенти от НАТФИЗ, и от  НБУ с текстове на Камен Донев, джаз, Стефан Вълдобрев с „Обичайните заподозрени” и кръгла маса  за „Новото в българската дрматургия на 21 век”. Още преди началото на фестивала, за две от представленията билетите свършиха.

Това са спектаклите „Семеен албум” и „Къщата на гнева”.  Фестивалният бюджет е  от 180 000 лева, от които квотата на Министерството на културата е 42 000 лева, а на община Пловдив 45 хиляди лева. 

Мотото на фестивала, чийто артистичен директор е професор Стефан Данаилов  тази година е: „Театърът. Следите.”  Както казва креативният директор на феста Елин Рахнев, защото: „19 години „Сцена на кръстопът” ни изкачва през чигите в небесата. Гравира красота върху всеки от нас. И оставя следи”.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Започва конкурсът за Наградата за поезия "Иван Николов"

Красимир Лозанов, търговски директор на издателство "Жанет 45" ще оповести статута на Националната награда за поезия "Иван Николов". Тя е учредена от „Жанет 45“ през 1994 г. Нейната цел е да отличи и подкрепи български автори за високи постижения в поезията.  Тази година призът ще бъде връчен по-късно - на 21 март, обясни Лозанов. Една от причините е,..

публикувано на 13.01.25 в 10:27

Преге - предаване за света на книгите, 11- 17 януари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 11 . 01. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Кърт Вонегът. Земетръс. 3. изд., 256 стр., ок. 4А, Кръг, 2024. Цочо Бояджиев (съст). Антология на едното стихотворение.  114 стр., 4А, УИ „Св. Кл. Охридски“, 2024. Майкъл Кейн. Смъртоносна игра...

публикувано на 13.01.25 в 09:52

"Дивата Африка" в Природонаучния музей-Пловдив

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров открива фотоизложба, заснета по време на научни експедиции в сърцето на дивата природа на Африка. Мотото на фотоизложбата е " Дивата Африка " и тя ще започне със специално подготвена презентация.  Изложбата включва селекция от снимки на едни от най-красивите и впечатляващи видове..

обновено на 13.01.25 в 08:34

Китайският "Театър на фенерите" гостува в Пловдив

Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..

публикувано на 11.01.25 в 08:14

Проф. Александър Шурбанов в "Срещи" тази събота

Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г.  Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век?  На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..

публикувано на 10.01.25 в 13:37