Димитър Ганев – политолог от ГАЛЪП за готовността на партиите и лидерите им да се включат в предизборната надпревара в помощ на гражданите да изберат вярната карта в изборите за местна власт.
Няма съмнение, че кампанията ще бъде динамична, наситена с много енергия и с най-сериозен багаж и най-добри изходни позиции в кампанията влиза политическа партия ГЕРБ, коментира Ганев. За нея това са трети местни избори, в които партията ще има възможност да увеличи влиянието си по места. Ганев подчерта, че местната власт е сърцевината на всяка партия, а ГЕРБ разполага с доста популярни кметове в най-големите градове на страната и битката за София, Бургас, Стара Загора ще се реши още на първия тур. По всяка вероятност, така ще бъде и във Варна и в Пловдив, но дали това ще стане още от първи тур или на балотаж, това още трудно може да се предвиди. Освен най-големите градове, които се очертават като опори на ГЕРБ, възможно е партията да спечели около двасетина областни града, което означава, че в България ще се преутвърди еднополюсният модел, за който се говореше още след парламентарните избори, подчерта Ганев. Именно: една доминираща партия в лицето на ГЕРБ и няколко по-малки субекта, определящи поведението си според това, какво е отношението им спрямо ГЕРБ и Борисов.
Що се отнася до конкурентите на ПП ГЕРБ, там преобладават лошите новини. БСП не изглежда много жизнена в този момент.и вероятно ще изгуби част от нежното си влияние. При РБ и Патриотичния фронт конфликтите както по места, така и на централно ниво могат да дадат негативно отражение, още повече че ПФ не стигна до единна регистрация за вота. РБ стигна и това бе сериозен успех, но местните структури, които не са единен субект, а коалиции, имат конфликти от десетилетия, заяви Ганев. Напрежението се усилва допълнително от конфликтите в РБ на централно ниво с разделението на двата лагера между ДБГ и СДС от едната страна и ДСБ – от другата. Това ще създаде организационни промени в хода на кампанията, подчерта Ганев. Повече чуйте от звуковия файл.
.
Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..
Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов. Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..
Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година. Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..
Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста Георги Вулджев от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..
Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..