Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Горски резонанс" в Чинарената гора на Белащица

За четвърта поредна година пловдивското село Белащица е домакин на Международен арт фестивал "Горски резонанс". Идеята е на пловдивската галерия "Резонанс", която организира изложби на открито, предхождани с пикник-пленери в мистичната Чинарена гора на селото. 

Днес гората ще "оживее" чрез живопис, рисунки, инсталации, обекти, фотографии, пърформанси, танци, музика, фолклор. Мотото на тазгодишния фестивал е "Свобода". Ще участват художници от 14 страни, сред които Германия, Египет, Непал, Беларус, Турция, Мексико. 

Гората ще оживее под звуците на флейта, кавал, на екзотичния марокански инструмент бендир, създаден от кожа на антилопа. Художникът и композитор Николай Иванов-ОМ, заедно с норвежкия музикант Харалд Скюлеруд ще изнесат концерт с перкусионни инструменти, клавишни, китара, флейта и с вокал.

Националната гимназия за сценични и екранни изкуства ще представи хепънинг "Артистични демонстрации", а инсталацията на Осман Хюсеинов "Портрети на духа" ще се разпростре на над 10 дървета, в центъра на които ще има бяла плоскост, на която посетителите ще могат да запишат мислите си.

Тази година в гората ще се организира и арт базар с керамични, кожени, хартиени, стъклени, текстилни и дървени изделия - бижута, съдове, пана - изработени от художници по съответните занаяти. Следобедът е отреден за малките художници, които ще рисуват върху речни камъни, които ще бъдат експонирани в галерията. Ще се пробват на грънчарското колело и ще вземат участие в уъркшоп "Изкуство от рециклирана хартия". Фестивалът ще завърши със Славейкови вечери.

Село Белащица се намира на 7 км от Пловдив в подножието на Родопите. Легендата свързва селото и вековната Чинарена гора с цар Самуил и ослепените му войници. През 1014 година след битката между българския цар Самуил и византийския император Василий II, ослепените самуилови войници са предадени като награда на предания военачалник Никифор Скифи, управител на Пловдивска област. Именно тези войници донасят със себе си малки чинарени дръвчета, които до тогава не са съществували в Пловдивския регион. Преди около 70 години Чинарената гора е изсечена до дъно и се превръща в голо пространство, но корените концентрират в себе си толкова много енергия, че от всеки дънер покарват по 2, по 3, по 7, дори и по 9 филиза, разказва кметът на селото.

С Белащица е свързан и Пенчо Славейков, който под един от чинарите е написал поемата "Неразделни". 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12