За посоките, които зададе бежанската драма, за възможните геополитически решения на кризата и доколко застрашена е сигурността на Стария континент – разговор в програма "Точно днес" със Стояна Георгиева, главен редактор на електронното издание „Медияпул”.
Р.П. Рекорден брой бежанци заливат Европа. Този, да го нарека така, сблъсък на култури и цивилизации обаче не застрашава ли сигурността на Стария континент и в частност съществуването на самия Европейски съюз, множество подобни предположения и анализи се появиха в общественото пространство?
Стояна Георгиева: Да, появиха се такива анализи. Това е нормално в момента, когато ври и кипи и когато толкова са разгорещени страстите, и когато толкова са затруднени политиците и пристиснати до стената в търсене на решения, да се изговарят всякакви тези, но според мен все пак апокалиптичните и катастрофичните сценарии не са на дневен ред въпреки, че всяко едно нормално общество, в което се води дискусия и би следвало да бъдат изслушани всякакви гледни точки, такива гледни точки трябва да бъдат изслушани и трябва да бъдат взети под внимание различните прогнози като все пак в крайна сметка се претегли тежестта на всеки един аргумент. Мисълта ми е, че това, което се случва с Европа – да, действително, количеството в един момент би могло да промени качеството, но за момента, макар и тази огромна бройка емигранти, която залива Европа, да е като количество най-голяма в сравнение с предишни години, това количество не е такова, че да не може да бъде управлявано, менажирано, имам предвид процесът да бъде управляван по някакъв разумен начин стига, разбира се, да има адекватни мерки и воля за това.
Р. П.: Как трябва да бъде поделена отговорността за решаването на конфликта там? Ето, днес унгарският вътрешен министър Петер Сиярто казва, че за днешната среща за миграцията, организирана в ООН, той ще препоръча да се установят световни квоти за бежанците и подчертава още, че всички големи играчи в световната политика трябва да участват в решаването на този проблем и не е честно само Европа да носи това бреме.
С. Г.: Да, това е така. Този унгарски политик е прав. Това мнение се изказва от много други хора. За съжаление ЕС, така както се отбелязва, за съжаление през последните години липсва адекватното лидерство, липсва адекватният капацитет и възможности и тази, как да я кажа, мощ, тази роля, която той реално би трябвало да има на световната сцена...
Р. П.: Да се върнем тази геополитика, която всъщност движи нещата...
С. Г.: От това, което произнесоха президентите на Съединените щати и Русия в ООН и след това тази деветдесет минутна среща, която проведоха, стана ясно, че дълбоките различия за характера на конфликта в Сирия и за начина, по който трябва да бъде решен, тези дълбоки различия остават и задочните реплики, които бяха разменени се оценяват от някои коментатори като толкова остри колкото по времето на Студената война, а всъщност това, което Путин предлага е част от неговата стратегия, която се състои в това да бъде съхранен режима на Башар Асад, който е съюзник на Русия от времето на Студената война и да бъдат преследвани терористите от Ислямска държава, този подход е крайно неприемлив за Съединените щати и Франция и други техни съюзници, които смятат, че Башар Асад, който е използвал химическо оръжие срещу собствения си народ, който е хвърлял бомби безразборно спрямо това население, което пък само по себе си е доста разнородно, разделено на групи, племена и т. н., срещу Асад са толкова радикализирани различни групи в сирийското общество, че той не може да бъде част от решението на проблема и че трябва да се търси позицията на САЩ, трябва да има такъв управляем период в Сирия и да бъде намерен друг лидер, който да бъде по-консенсусен, защото освен Ислямска държава, има и други опозиционни групи в Сирия, за които се допуска, че са по-умерени, за някои се допуска, за други се знае, че са по-умерени, но така или иначе търсенето на някакво по-трайно решение, че да се тръгне натам, че да има ръководство на страната в Сирия, което би умиротворило, действително означава на власт да дойде човек или хора, които трябва по някакъв начин да бъдат възприети от по-голямата част от сирийците. По отношение на Башар Асад това е невъзможно. Разбирате ли? Този конфликт продължава да съществува между Русия и Америка, но така или иначе липсата на лидерство от страна на Запада и липсата на някаква стратегия и на това, че се допусна да се стигне до тук с тази криза, е вече много, много лош знак. От тук нататък всички решения ще бъдат все по-трудни и компромисите ще трябва да бъдат все по-тежки.
-------------------------------------------
Цялото интервю със Стояна Георгиева можете да чуете в прикачения звуков файл.
Много скоро ще има решение на въпросите, свързани с разплащането чрез банкови карти в градския транспорт на Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Николай Недялков, изпълнителен директор на фирма „Тикси“, която внедри електронно-билетната система в града. Преди дни заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков обяви на страницата си във..
Пловдив и областта са 3-ти в страната по разпространение на грипа. На какво се дължи това и стигнахме ли пика на болестта, питаме проф. Ива Христова , директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Проф. Христова каза, че Пловдив е в челната тройка, но е убедена, че това е максималният брой заболели. През тази седмица ще има..
По повод днешния Световен ден за борба с рака специалисти от Комплексния онкологичен център в Пловдив констултират безплатно пловдивчани в изнесен кабинет на площад „Стефан Стамболов“. Целта е гражданите да получат информация за възможностите за профилактика, за ранна диагностика и навременно лечение в здравното заведение, коментира..
След значителния спад на обявите за работа през декември 2024 г. , в началото на новата 2025 година изглежда, че пазарът се връща към нормалните стойности на предлагане, съобщиха от HR компанията и кариерен сайт "Джоб тайгър". В края на януари от компанията отчитат 85 на сто ръст на всички обяви за работа спрямо предходния месец. Броят на..
През 2025 година община Пазарджик ще получи от държавата 3,5 милиона лева за облагородяване на инфруструктурата. Отделно през общинската програма за държавния бюджет за Пазарджик е одобрено финансиране за проекти на стойност 50 милиона лева. Общината работи и по европроекти за близо 100 милиона лева. Това съобщи пред Радио Пловдив кметът на..