В авиобаза "Граф Игнатиево" ще има ВИП-ден на двустранното българо-полско воено-въздушно учение. На него ще присъстват министърът на отбраната Николай Ненчев, началникът на отбраната вицеадмирал Румен Николов и Кшищоф Краевски извънреден и пълномощен посланик на Полша.
Тази сутрин се разбра, че обявеното изнесено заседание на Комисията по отбрана в изтребителната ни база няма да се състои. То ще бъде следващата седмица в парламента и на него ще се обсъди кризата с наличието на изправни изтребители в страната. В момента България разполага само с четири действащи МиГ-29, а до средата на следващата година те ще останат – два. Затова и МО предложи самолети на страните от НАТО да участват в партулите по Air Policing в нашето небе. Това се предвижда в промени в Закона за въоръжените сили.
Заради кризата с бойната авиация командирът на ВВС ген. Румен Радев вчера подаде оставка, но след среща с премиера Бойко Борисов я оттегли. След завръщането си от посещение в Алжир военният министър Николай Ненчев имаше също разговор по темата с премиера. Днес сутринта Ненчев ще бъде в парламента. Предвидена е среща с ПГ на Реформаторския блок.
Според депутата от Реформаторския блок Гроздан Караджов договорът за ремонт на българските изтребители "МиГ-29" в Полша е бил парафиран вчера. Предстои Министерският съвет на следващото си заседание в сряда да упълномощи министъра да си положи подписа, каза Караджов пред журналисти в парламента и разясни процедурата за подписване на договора. Трябва да има съответната санкция на МС. Но преди това надлежно упълномощено лице от полската страна и надлежно упълномощено лице от наша страна - в случая заместник-министър, вчера са парафирали официално този договор и се очаква да влезе в МС в сряда, заяви депутатът от Реформаторския блок. Той уточни, че договорът е бил парафиран от заместник-министъра на отбраната Димитър Кюмюрджиев.
Гроздан Караджов разясни и разликата между парафиран и подписан договор. "Парафира се документ, по който е постигнато споразумение на работно ниво, на ниво "работни групи между две страни", след това той трябва да мине по законно установения ред. Законно установения ред за такъв тип договор е той да бъде утвърден от МС, чак след това в решението на правителството се записва, че упълномощава министъра на отбраната да подпише договора и тогава парафираните страници биват подписвани", посочи той.
Според Караджов, за да е парафиран договорът, това означава, че няма съмнение, че полският оръжеен завод може да извърши тази дейност.
В учението на "Граф Игнатиево" България участва с наличните си изтребители МиГ-29 и МиГ-21 и военно-транспортен самолет С-27J Spartan. ВВС на Полша участват с модернизираните си МиГ-29М/УБМ и транспортните самолети С-295 Casa и С-130Е Hercules. За днес и утре е предвидено планирането на съвместната тренировка. Самите полети ще бъдат от 30 септември до 7 октомври.
Задачите, които ще се изпълняват са тактически прехвати, маневрен въздушен бой, отбранителни и настъпателни въздушни операции, съвместни тренировъчни мисии по охрана на въздушното пространство, се посочва в информацията. В програмата е заложена и размяна на екипажи за обмяна на опит и запознаване с процедурите, използвани в авиацията на двете страни.
Целта на участието на българските ВВС е постигане на по-висока оперативна съвместимост при участие в операции под егидата на НАТО и усъвършенстване на подготовката на военнослужещите за работа в международна среда.
Българо-полското учение е в резултат на споразумение между правителствата на двете държави за сътрудничество в областта на отбраната. Неин ръководител е командирът на авиобаза „Граф Игнатиево“ бригаден генерал Иван Лалов.
Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ при БАН) ще представи на 29 април в Регионален исторически музей – Пловдив, „ възкръсналия“ ръкопис на Петър Богдан – „За древността на бащината земя и за българските дела“, съобщават организаторите. По думите им със съдействие на държавните власти в Италия,..
На 29 април светът отбелязва Световния ден на имунологията – инициатива на Международния съюз на имунологичните дружества (IUIS) и Европейската федерация на имунологичните дружества (EFIS). Мотото тази година е „Мозък и имунитет: имунологично разбиране на неврологичните нарушения“, насочвайки вниманието към все по-очевидната връзка между..
В конгресния център на Международния панаир в Пловдив се открива международна конференция под мотото „Българските и европейски умни градове заедно“. Организатор е пловдивската Енергийна агенция, която отбелязва 25 години от създаването си. В рамките на проявата ще се състои кръгла маса „Бъдещето на нашите градове” в сътрудничество с..
Извънгабаритен транспорт ще премине днес през Пловдив към АМ „Тракия“. Той ще се охранява от „Пътна полиция“, а по маршрута са възможни временни затруднения на движението. Композицията тръгва от фирмена база на бул. „Александър Стамболийски“ и ще премине по бул. „Никола Вапцаров“ - бул. „Кукленско шосе“ – околовръстен път II -86 и през пътния..
Със заповед на кмета на Пловдив Костадин Димитров от днес заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков се освобождава от заеманата длъжност. С друга своя заповед кметът на Пловдив назначава за свой заместник с ресор „Транспорт“ инж. Александър Държиков. Припомняме, че това е втората рокада на отговорния пост. Преди Садъков да поема транспорта с..