Водещата тема от няколко дни е засилената активност като препоръки към това, което трябва да се направи и да бъде вече в крайна сметка ефективно срещу безобразията на пътя, срещу войната по българските пътища – затова сега ще говорим. Силна активност от страна на правителството, а и заяви от страна на депутати, че има политическа воля да се вземат наистина крути мерки, въпросът е обаче дали да се засили контрола или да се променя и в каква част и по какъв начин законодателството. Темата с това звучене сега ще си говорим с г-н Иван Вълков – той е депутат от ГЕРБ, заместник-председател е на комисията по транспорт и съобщения в Народното събрание.
Вече имахме възможност няколко пъти да съобщим на нашите слушатели какво се предлага в различни варианти и за увеличението на глобите за превишена скорост, и за сваляне на табелите на шофьори, които са неизправност – хванати са пияни, и по темата за криминализирането на гонките, и това, което премиера Борисов каза, че трябва да бъде окачествявано като умишлено убийство причиняването на смърт на пътя от шофьор, който е пил. Тъй или иначе нека да погледнем към това, което е възможно и според вас уместно да се случи като законодател.
Какво според вас наистина трябва да се промени в законодателството – кое е уместно, кое не, според направените вече предложения, г-н Вълков?
Иван Вълков: Като цяло искам да кажа, че тези промени са започнали не във връзка с последните случаи, които нагнетяват обстановката по пътищата. Те са започнали още в средата на лятото, имаше много сериозни заседания в комисията по транспорта, но което присъстваше и министъра на вътрешните работи, министрите на транспорта и на регионалното развитие и точно тези проблеми се разглеждаха. Взе се решение и беше създадена група в Министерството на вътрешните работи, която работи по законодателството – това беше в края на месец юли и началото на август и тези промени, доколкото разбирам, са подадени за вкарване в Народното събрание, трябва да минат Министерски съвет, след вчерашния анонс от страна на министър Бъчварова за по-сериозни санкции и наказания, както и за това самите глоби и санкции да бъдат въвеждани по-бързо и да има по-голям резултат от събираемостта на тези глоби, тъй като към този момент това е също едно изключително слабо място в закона. Така или иначе трябва да се подходи комплексно по темата.
Едно от предложенията, които аз подкрепям, е този закон да бъде разделен – т. е. Закона за движение по пътищата с всички правила за движение, с административно-наказателните разпоредби да остане към Министерството на вътрешните работи, което и сега в момента се извършва, а допълнителните, наслоени в течение на годините неща, които към него са прикрепени, на техническото състояние на автомобилите, обучението на водачите на моторни превозни средства да се прехвърли към Министерството на транспорта.
Какво ще се постигне с това разделение? - чуйте аргументи в интервюто.
Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната. Според него от средата на септември хората, които все още имат..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..