Докъде стигнаха съвместните планове и коалиции за действия срещу Ислямска държава. И докъде стигна тя. Ходът на военните действия, на партньорите, соловите играчи и бежанцитеавнализира проф. Димитър Йончев експерт по национална сигурност.
Според него, динамиката на ежедневието, конюктурата – те са такива, многопластови, и ще ни заливат с подобни новини месеци наред, но глобално нещата се придвижват към търсене на съвместни действия между двамата големи - Русия и САЩ, тъй като света няма как да намери ново равновесие ако те не са в неговата утроба.
Проф. Йончев сравни ситуацията с времето на Студената война четиридесет и толкова години - в абсолютно равновесие беше светът макар и под съвсем друга форма и базирано върху страха. Сега страхът от ядрения апокалипсис някак си се измести последните 25 г., напредна изключително много световният либерален пазар, мрежите покриха света и се оказа, че няма как да се живее със старите представи за врагове, за изолирани пространства, но затова трябваше доста време докато се проумее този факт – тези безумни намеси в Близкия изток, които продължиха две десетилетия и разсипаха региона от страна на щатите и съюзниците им, защото нямаха от другата страна никаква сила, която да ги възпира, доведоха в крайна сметка до тази бъркотия в региона и последствия, които ще отнемат поколения наред докато се нормализират нещата.
Той коментира и новите претенции от страна на Русия, която постепенно се върна като глобална сила и въпросът е как да си намери мястото в момента, как да се намери новият баланс на силите в съвременния свят, който стана много взаимосвързан – преживяхме заедно финансовата криза, сега се занимаваме с бежанците, но това няма да спре, тъй като зависим много един от друг.
Той заяви, че не може да коментира обвиненията срещу руските нападения, че не са срещу ислямска държава, а срещу опозиционните сили в Сирия, защото: това са неща, които много лесно стават обект на спекулации – има двоен речник в света на политиката откакто има политика.
Българската позиция не трябва да копира позицията на Турция, според проф.Йончев. Ние сме като Турция – малко магазин на кьоше, трябва да бъдем внимателни. Аз се боя, че някак си много сляпо я възприехме тази позиция на Турция, заяви още той.
Но като цяло, светът тръгва да се променя, да търси нов баланс, но сме в началото на пътя, която няма да е безболезнен.
Цялото интервю с проф. Димитър Йончев е в звуковия файл.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..