Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Зеленият Пловдив" обсъдиха в Дома на техниката

| обновено на 09.10.15 в 06:34

Дискусия на тема „Зеления Пловдив“ се проведе днес в Дома на науката и техниката в рамките на инициативата „Дни на Зеления Пловдив“. Цел на форума бе да ангажира специалисти и граждани с проблемите и бъдещето на града под тепетата. Вместо дебат, каквито бяха намеренията на организаторите от НТС и Сдружението на ландшафтните архитекти, стана дискусия, защото форума не уважи нито 1 представител на общината. 

Незаконно строителство в зелените площи и некомпетентни „специалисти”, които да се грижат за тях – това са най-големите проблеми на „белите дробове” на Пловдив. Около това се обединиха участниците в дискусия в Дома на техниката, посветена на „Зеления Пловдив”. Ландшафтни архитекти, специалисти по парково строителство и граждани обсъждаха проблемите на парковете и градините в града под тепетата.

За 15 години Пловдив губи половината от зелените си площи, а същевременно градът е на челните места в Европа по замърсяване с фини прахови частици. Дърветата и храстите „поемат” голяма част от праха, пречистват въздуха и отделят кислорода, който дишаме, обясни ландшафтен архитект Станимир Шаламанов.

Специалистът припомни, че в града под тепетата е създадена първата обществена градина в Южна България – т. нар. Дондукова градина през 1878 г., а 15 г. по-късно е факт и Цар-Симеоновата градина. Тук са направени първите улични насаждения в Източна Румелия, както и първият разсадник за производство на посадъчен материал „Пепиниерата” на мястото на Сточна гара.

Всичко това е правено от хора с визия и разбиране, което не може да се каже днес, коментираха участници в дискусията.

Арх. Шаламанов показва изгубените зелени площи в Пловдив

Според „живата история на зеления Пловдив” – Никола Маргов, който 50 години е работил по озеленяването на града, проблемите на зелените площи са 2 – липсва инвеститорски контрол и компетентно ръководство както в общината, така и в предприятието, което поддържа зелените площи. 

В Пловдив има 15-членен Експертен съвет по озеленяване към общината, но за 4 години той не е заседавал нито веднъж, нито бе изискано негово становище по важни проблеми, коментира председателят му ландшафтен архитект Стамо Стамов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Призив към кметовете в Пловдивско за мерки заради очаквани бури и градушки

Областният управител на Пловдив Христина Янчева е изпратила писма до кметовете на общини да предприемат всички необходими действия за защита на населението заради очаквано влошаване на метеорологична обстановка.  По данни на Оперативното звено в Министерството на околната среда и водите прогнозата на НИМХ за утре e издадено предупреждение от  втора..

публикувано на 16.07.25 в 19:21

Пожарът край Ветрен е ограничен

Ограничен и изцяло под контрол е пожарът в землището на град Ветрен в Пазарджишко. Огънят е ограничен само в едно дере, което е обградено от екипи на пожарната. Няма опасност нито за близката база за съхранение на горива, нито за населеното място, съобщи говорителят на полицията в Пазарджик Мирослав Стоянов. Огънят не е засегнал горски площи, основно са..

публикувано на 16.07.25 в 18:56

Огнищата на шарка по овцете и козите в област Пловдив стават все повече

28 огнища на шарка по дребните преживни животни са открити в област Пловдив. От тях 11 са ликвидирани, а още 7 в момента се обработват. Най-тежка е обстановката в общините "Марица" и Първомай.  Усложнено е положението и в общините Раковски, "Родопи", Садово, Асеновград и Пловдив.  Първите три огнища бяха разкрити в първата седмица на..

публикувано на 16.07.25 в 16:58

Сухи треви, растителност и стърнища горят край Ветрен

Пожар край Ветрен. Четири екипа на Пожарната и горски служители се борят с пламъците, които опасно са приближили намираща се в съседство база за съхранение на горива.  Опасността е предотвратена, увери говорителят на полицията Мирослав Стоянов, като уточни, че гасенето на пожара продължава, за да не стигне той до горския фонд.  На място е..

публикувано на 16.07.25 в 16:07

Монсеньор Йовчев подаде оставка, заменя го временно монсеньор Станев

Монсеньор Румен Станев застава временно начело на Софийско-пловдивската епархия на католическата църква. Това става след като папа Лъв XIV е приел оставката на досегашния духовен ръководител на католиците в Южна България монсеньор Георги Йовчев.  Той се оттегля, тъй като е навършил 75 години. След тази възраст единствено понтификът може да му..

публикувано на 16.07.25 в 14:58