Дискусия на тема „Зеления Пловдив“ се проведе днес в Дома на науката и техниката в рамките на инициативата „Дни на Зеления Пловдив“. Цел на форума бе да ангажира специалисти и граждани с проблемите и бъдещето на града под тепетата. Вместо дебат, каквито бяха намеренията на организаторите от НТС и Сдружението на ландшафтните архитекти, стана дискусия, защото форума не уважи нито 1 представител на общината.
За 15 години Пловдив губи половината от зелените си площи, а същевременно градът е на челните места в Европа по замърсяване с фини прахови частици. Дърветата и храстите „поемат” голяма част от праха, пречистват въздуха и отделят кислорода, който дишаме, обясни ландшафтен архитект Станимир Шаламанов.
Специалистът припомни, че в града под тепетата е създадена първата обществена градина в Южна България – т. нар. Дондукова градина през 1878 г., а 15 г. по-късно е факт и Цар-Симеоновата градина. Тук са направени първите улични насаждения в Източна Румелия, както и първият разсадник за производство на посадъчен материал „Пепиниерата” на мястото на Сточна гара.
Всичко това е правено от хора с визия и разбиране, което не може да се каже днес, коментираха участници в дискусията.
Според „живата история на зеления Пловдив” – Никола Маргов, който 50 години е работил по озеленяването на града, проблемите на зелените площи са 2 – липсва инвеститорски контрол и компетентно ръководство както в общината, така и в предприятието, което поддържа зелените площи.
В Пловдив има 15-членен Експертен съвет по озеленяване към общината, но за 4 години той не е заседавал нито веднъж, нито бе изискано негово становище по важни проблеми, коментира председателят му ландшафтен архитект Стамо Стамов.
В Калофер започнаха тържествата по повод 177 години от рождението на Христо Ботев. През деня възпитаниците на детска градина "Радост" представиха поетичен рецитал, посветен на революционера. Председателят на Народното събрание Наталия Киселова бе гост на музикално-поетичният спектакъл "Жив е той, жив е...". Той бе представен от учениците от..
Няма драма затова, че ще се забавим малко с бюджета, тъй като Законът за публичните финанси е предвидил какво се случва, ако няма приет бюджет. Това коментира пред журналисти в Пловдив председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова. Тя уточни, че в последния ден на миналата година е бил внесен проект на закон, с който Министерския..
На 5 януари отбелязваме Попова Коледа или Зимен Кръстовден. Празникът затваря цикъла на "мръсните дни", започващи от 25 декември. "Мръсни" или "некръстни" се наричат според християнството тези дни, в които новороденият Иисус все още не е получил Светото Кръщение. Смисълът на празничния ритуал е чрез силата на кръста да се изчисти земята от..
Възстановено е движението по пътя Пловдив - Карлово при разклона за Калояново, съобщиха от МВР. Пет и половина часа пътят бе блокиран от тежка катастрофа, при която загинаха двама души, а петима пострадаха. По обед при челен удар между "БМВ" и "Фолксваген" на място са починали шофьорът на "Фолксваген"-а и негова спътничка. Дошлите спешни медици..
Тази сутрин стартира туристически поход към хижа „Тъжа“ в Стара планина, който ще продължи и утре. Това е първият за 2025 година поход, организиран от Туристическо дружество „Руен“. Пътят свързва селата Тъжа и Острец от двете страни на Балкана и е известен като Русалийски проход, заради връх Русалка (Марагидик) покрай който минава. Хижа..