Дискусия на тема „Зеления Пловдив“ се проведе днес в Дома на науката и техниката в рамките на инициативата „Дни на Зеления Пловдив“. Цел на форума бе да ангажира специалисти и граждани с проблемите и бъдещето на града под тепетата. Вместо дебат, каквито бяха намеренията на организаторите от НТС и Сдружението на ландшафтните архитекти, стана дискусия, защото форума не уважи нито 1 представител на общината.
За 15 години Пловдив губи половината от зелените си площи, а същевременно градът е на челните места в Европа по замърсяване с фини прахови частици. Дърветата и храстите „поемат” голяма част от праха, пречистват въздуха и отделят кислорода, който дишаме, обясни ландшафтен архитект Станимир Шаламанов.
Специалистът припомни, че в града под тепетата е създадена първата обществена градина в Южна България – т. нар. Дондукова градина през 1878 г., а 15 г. по-късно е факт и Цар-Симеоновата градина. Тук са направени първите улични насаждения в Източна Румелия, както и първият разсадник за производство на посадъчен материал „Пепиниерата” на мястото на Сточна гара.
Всичко това е правено от хора с визия и разбиране, което не може да се каже днес, коментираха участници в дискусията.
Според „живата история на зеления Пловдив” – Никола Маргов, който 50 години е работил по озеленяването на града, проблемите на зелените площи са 2 – липсва инвеститорски контрол и компетентно ръководство както в общината, така и в предприятието, което поддържа зелените площи.
В Пловдив има 15-членен Експертен съвет по озеленяване към общината, но за 4 години той не е заседавал нито веднъж, нито бе изискано негово становище по важни проблеми, коментира председателят му ландшафтен архитект Стамо Стамов.
Областният управител на Пловдив Христина Янчева е изпратила писма до кметовете на общини да предприемат всички необходими действия за защита на населението заради очаквано влошаване на метеорологична обстановка. По данни на Оперативното звено в Министерството на околната среда и водите прогнозата на НИМХ за утре e издадено предупреждение от втора..
Ограничен и изцяло под контрол е пожарът в землището на град Ветрен в Пазарджишко. Огънят е ограничен само в едно дере, което е обградено от екипи на пожарната. Няма опасност нито за близката база за съхранение на горива, нито за населеното място, съобщи говорителят на полицията в Пазарджик Мирослав Стоянов. Огънят не е засегнал горски площи, основно са..
28 огнища на шарка по дребните преживни животни са открити в област Пловдив. От тях 11 са ликвидирани, а още 7 в момента се обработват. Най-тежка е обстановката в общините "Марица" и Първомай. Усложнено е положението и в общините Раковски, "Родопи", Садово, Асеновград и Пловдив. Първите три огнища бяха разкрити в първата седмица на..
Пожар край Ветрен. Четири екипа на Пожарната и горски служители се борят с пламъците, които опасно са приближили намираща се в съседство база за съхранение на горива. Опасността е предотвратена, увери говорителят на полицията Мирослав Стоянов, като уточни, че гасенето на пожара продължава, за да не стигне той до горския фонд. На място е..
Монсеньор Румен Станев застава временно начело на Софийско-пловдивската епархия на католическата църква. Това става след като папа Лъв XIV е приел оставката на досегашния духовен ръководител на католиците в Южна България монсеньор Георги Йовчев. Той се оттегля, тъй като е навършил 75 години. След тази възраст единствено понтификът може да му..