Алекси Кесяков е секретар на Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението по пътищата. Той е бивш началник на направление „Пътна полиция“, работил е и в института по Криминология към МВР.
По думите му голяма част от катастрофите са семейни, при които шофьорът уби близките си. Така любовта между хората губи битката със скоростта на автомобила, обобщи експертът. Той препоръча, когато учим малкото дете как да се предпазва трябва да има и няколко съвета за безопасността на пътя. Не е нормално всяка година 1 100 деца да стават жертва на пътя. За това вина имат и възрастните, добави Кесяков.
Според него основната причина за катастрофите е несъобразената скорост, която удължава спирачния път или прави автомобила неуправляем. При удар със скорост 70 километра в час никой пешеходец няма шанс, даде пример секретарят на ДОККПБ.
По повод на верижната катастрофа в тунела на Витиня вчера Алекси Кесяков заяви, че към несъобразената скорост и човешките грешки трябва да се изчисли каква е била дистанцията на движение на автомобилите. По думите, подобни катастрофи стават често по магистралите. Истината е, че ситуацията можеше да бъде още по- неприятна, добави той.
Понякога пазим стъкления амбалаж, който возим, повече от близките си при шофиране, смята Кесяков и беше категоричен, че при тежки нарушения - шофиране без книжка или пияно състояние трябва да се свалят регистрационните табели. Който иска да си пази номера, да спазва правилата. Това е борбата на живота срещу смъртта, каза експертът.
Ако акробат върви по пръта между два небостъргача, няма да тича от единия до другия край, за да не падне, така и с шофирането – трябва да бъде внимателно и според правилата, подчерта той и добави, че този, който не спазва правилата, той не обича себе си.
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..