Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иновации и грипни неволи в "Точно днес" на 13 октомври

Българската болнична асоциация (ББА) публикува отворено писмо за задълбочаващия се проблем със заплащането на изработената надлимитна дейност на лечебните заведения. ББА подкрепя призива на Българския лекарски съюз, пациентските организации и други болнични асоциации за изплащането на изработената над определения лимит дейност, пише в документа, изпратен до висши български държавници.

Защо трябва да отпадне методиката за финансиране на дейността на лечебните заведения, изработена от предишното управление на НЗОК, която според ББА ограничава правото на избор на пациента, връща старата система на бюджетно финансиране и „убива“ конкуренцията между лечебните заведения – гост по темата в първите минути след 8 д-р Иван Маджаров, председател на Българската болнична асоциация.

Как да се борим с грипа през зимата пък ще питаме д-р Петринка Крачанова, завеждащ имунизационния кабинет в РЗИ Пловдив. Ще потърсим и гледната точка на лекаря, която е педиатър по специалност, за това как влияе на децата ранното ставане.

Поводът е отворено писмо на ученици до министъра на образованието. От първо лице за идеята си ще ни разкаже дванайсетокласникът от ОМГ „Акад. Кирил Попов“ – Пловдив Александър Петров, който заедно с Васил Георгиев - ученик от 11 клас от Варненската математическа гимназия предлагат  редица промени в дейността на учебния процес, една от които първите часове да започват не по - рано от 9 часа сутринта. 

В зона „Култура“ - изложба Скулптура и рисунки“ на проф. Валентин Старчев открива галерия „Резонанс“ в Пловдив. Професорът е автор е на редица монументи, между които 1300 години България, монументална пластика "Гълъби" /ЕКСПО 70/  в Осака – Япония, бюст – паметник на Пенчо Славейков, на Капитан Петко Воевода, на Йордан Йовков, на Митрополит Методи Кусев, на Васил Левски. Скулптурни творби на проф. Валентин Старчев се намират в редица галерии и частни колекции в България, Италия, САЩ, Холандия, Белгия, Япония ,Франция, Австрия. По време на откриването на изложбата му в галерия „Резонанс“ ще се проведе дискусия на тема Монументите.

Интервюто с проф. Валентин Старчев ще чуете в минутите след 9.

За да сте информирани – започнете деня с нас. Точно в 6!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Елена Кристиано

Тази седмица в „Добро утро, ден!“ ни гостува Елена Кристиано, собственик на една от най-успешните компании в сферата на красотата. За себе си казва, че е успяла да намери баланса между кариерата и личния живот. А за нея те вървят ръка за ръка вече 30 години. Съдбата и е преплетена с Италия, модата и индустрията за красота. Нейната любов към Италия..

обновено на 04.04.25 в 17:08

Професор Станимир Кабаиванов гост в "Добро утро, ден!"

Заместник-ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Станимир Кабаиванов е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той е завършил с отличие Математическата гимназия в Пловдив със специлност „Физика и английски език“, а след това макроикономика в ПУ „Паисий Хилендарски“ с отличен успех и финансов мениджмънт с пълно шест...

обновено на 29.03.25 в 08:44

Борис Стоилов в „Добро утро, ден“

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“ ни гостува пловдивчанинът Борис Стоилов. Завършва графика, но от 1990 година работи като илюстратор на книги. Илюстрации прави не само за български издания, но и за канадски, американски. Направил е хиляди корици на успешни книги и рисунки към тях – сред тях са „Малкият принц“, „Барон Мюнхаузен“, „Ян..

обновено на 22.03.25 в 09:30

В "Срещите" спомен за писателя Рашко Сугарев

Тази събота "Срешите" ви предлагат спомен за писателя Рашко Сугарев - 30 години от смъртта му. Ще чуете и  малка част от едно от неговите последни интервюта. Гостува проф. Инна Пелева. 

обновено на 22.03.25 в 09:28

Проф. Милен Георгиев в "Добро утро, ден!"

Гостът ни тази седмица е Милен Георгиев, професор в Института по микробиология на БАН, където ръководи лабораторията по метаболомика. Неговата голяма професонална любов и гордост обаче е  Центърът за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив, в чието създаване активно участва и в който работят учени от пет континента...

обновено на 14.03.25 в 16:51