Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици искат едносменнен режим на обучение и първи час след 8

Иновации в учебния процес, една от които първите часове да започват не по - рано от 9 часа сутринта,  предлагат в отворено писмо до министъра на образованието ученици от Пловдив и Варна.


Пишем Ви във връзка с нашето ежедневие в училищата, което искаме да променим. Предложенията, които ще Ви представим, са направени въз основа на това, което виждаме всеки ден и според нас не е правилно да е така. Това са първите идеи, които искаме да Ви представим. Ако сте готов да ни изслушате, сме подготвени за диалог“, започва писмото до Тодор Танев, подписано от дванайсетокласника от ОМГ „Акад. Кирил Попов“ – Пловдив Александър Петров и  Васил Георгиев - ученик от 11 клас от Варненската математическа гимназия.

 „Ние сме една от малкото страни в Европа, в която има двусменен режим. На Запад и съответно в по-голямата част от света учениците започват занятия след 8 ч. Едносменният режим в училищата ще реши някои от проблемите, пред които са изправени учениците“, заяви в интервю за Радио Пловдив Александър Петров. По думите му, така  учениците ще съчетават по - добре следучилищното време и времето за сън.

Друг проблем са пътуващите учениците. Има деца, за които транспортът е ограничен и те трябва да чакат автобус/влак с часове, за да се приберат.

Момчетата предлагат и промени в стопанстването и ефективното използване на сградния фонд на училищата, както и увеличаване на финансирането на школата посредством по-висок % БВП

По примера на други държави в Европа, учениците смятат, че трябва да бъде дадена свобода на учителя в това какъв учебен материал да преподава и къде да стане това.

В много страни уроците по отделни предмети се водят извънкласно, било то в музей или друга институция. Оценителната система в училищата оценява текущите знания, а не общите. Училището е институцията, в която се учи. А оценителният процес да бъде извършван от различен орган извън структурата на училище и Министерството“, подчерта дванайсетокласникът от пловдивската математическа гимназия.

Според педиатъра д-р Петринка Крачанова, ранното ставане на учениците наистина е проблем за много от тях предвид концетрацията и времето, което отнема на децата да стигнат до учебните заведения.

Като цяло учебният режим трябва да е съобразен с възрастта на децата, с трафика и урбанизацията. Сега за да стигне едно дете в 8 часа в училище, то трябва да стане в 6. Затова е хубаво, ако позволяват условията, учебните часове да започват по- късно, но и учениците да си лягат по- рано“, каза по темата педиатърът.

Интервюто с ученика от Математическата гимназия в Пловдив Александър Петров и коментара на д-р Петринка Крачанова можете да чуете в прикачените звукови файлове. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ерол Садъков е перфектният заместник-кмет по транспорта

Новият заместник-кмет на Пловдив с ресор "Транспорт" Ерол Садъков е предложение на Сдружението „Браво, Пловдив“. Преди това Сдружението, което има петима общински съветници, свали доверието си от бившия заместник-кмет Савина Петкова, която също беше негов член. "Той е един от главните двигатели на сдружението ни. Той умее да мотивира хората,..

публикувано на 18.11.24 в 16:10

Ще се случи ли "дигиталното междучасие" в училищата?

Доколко приложима е забраната за използване на смартфони от учениците по време на час и в междучасията. Възможна ли е реализацията на така нареченото " дигитално междучасие " в Пловдив. Отговорите идват от началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова и директорите на Основно училище "Алеко Константинов" и Националната..

публикувано на 18.11.24 в 15:19

Храната е акцентът в Седмицата на предприемачеството

От днес до 24 ноември се провежда Световната седмица на предприемачеството.  В продължение на 17 години инициативата свързва и насърчава хора от цял свят да развиват своя потенциал и да допринасят за възраждането на предприемаческия дух и иновациите в своите общности.  В България инициативата за включване в тази световна седмица е на..

публикувано на 18.11.24 в 13:01
проф. Румяна Коларова

ГЕРБ и ПП-ДБ си мерят ината и искат да зададат тона

Преговорна среща между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ все още няма, тъй като и двете партии си мерят ината и се опитват да задават тона, да омаловажават  активността на другата партия. Това коментира политолога Румяна Коларова. Тя добави, че това е неприятно за гледане, както и че е контрапродуктивно що се отнася до резултатността. Коментира още, че..

публикувано на 18.11.24 в 11:01

Липсата на раков регистър е основен проблем

Тази година за трети пореден път ще се проведе Седмица на редките болести в Европарламента в Брюксел от 18- ти до 20- ти ноември . Мисията на инициативата е да се даде възможност на пациентските застъпници да придобият знания и умения, които да  им позволяват да участват ефективно, за да имат пряко въздействие върху живота на хората,..

публикувано на 18.11.24 в 10:09