Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атаката срещу сайта на ЦИК е атака срещу националната сигурност

Вчера приключи изборът на общински съвети, които реално формират местната власт, а изборът на кметове продължава, заяви пред Радио Пловдив социологът Антоний Гълъбов.

Ниска избирателна активност и висока фрагментация характеризират вчерашния вот. Около 7- 8 формации ще формират съветите, което създава известен риск за работата им. Процесът с избора на кметове продължава. Избирателната активност е по- ниска от 2011-а година, което става тенденция, подчерта Гълъбов.

Според него на изборите в неделя не е имало изненади, а по-скоро разочарование.

Партиите се страхуваха от провеждането и на референдума. През темата за допитването влезе също разочарование от политическата класа, а не от технологичното му провеждане.

Антоний Гълъбов смята, че вчерашната хакерска атака срещу сайта на ЦИК е атака срещу България. Атаката срещу държавни институции, ангажирани с изборите, е атака срещу националната сигурност на страната, подчерта той и припомни, че подобен опит да се събори сайта на ЦИК е имало и по време на Костинбродската афера.

Вчера обаче беше генерирана голяма атака от половин милиард запитвания, които са насочени към сайта на ЦИК, каза Антоний Гълъбов и добави, че няма сайт, който да издържи на подобна атака.

Според социолога ЦИК носи също отговорност за случилото се, защото не е инструктирала добре СИК-овете. Отделен е и въпросът, че в изборната администрация влязоха некомпетентни и неподготвени хора, подчерта той.

Според Гълъбов пазарът на гласове у нас не се разширява, но се увеличават мръсните пари. На тази кампания бяхме свидетели на много страх и агресия от политическите партии, влезе голям обем от мръсни пари, каза той. Няма разширяване на хората, които продават гласове, а имаше прекалено много купувачи. Това внесе допълнително отвращение у избирателите, заключи Гълъбов. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Радостина Александрова

Оропуче не е нов вирус, хората да не се паникьосват

Промените в климата, обезлесяването на природата не остават без последствия за хората, независимо че здравните експерти отхвърлят пряката връзка между тях и здравето ни. След агресията на Ковид -19, сега СЗО предупреждава за активизиране на някои стари вируси, но се появяват и нови, за които не сме добре информирани. Каква опасност крие..

публикувано на 21.08.24 в 10:52

Гражданите гласуват за играчи срещу системата

"Няма опасност за държавността, защото дори и с конституционните промени няма вероятност страната да остане без действащо Правителство. Или ще продължи действието на Правителството на Димитър Главчев, или ще се намери процедура за избор на ново. Президентът обаче в тази ситуация умело демонстрира слабостите на промените в Конституцията и затова се се..

публикувано на 21.08.24 в 10:47

Нов проект подкрепя деца със специфични потребности

Днес стартира нов проект „Помогни ми да се справя сам“, който е насочен към деца със специфични образователни потребности в Пловдив. Той е на Лицензиран Монтесори център „Първи стъпки“ и ще предоставя безплатни услуги за децата от квафилицирани специалисти в различни области. „Работата с деца със специфични образователни подребности..

обновено на 20.08.24 в 10:39

Рано е да се говори за конституционна криза

Все още е рано да се говори за конституционна криза. Въпреки странната ситуация, все пак сме в полето на действие на конституцията.  Това коментира конституционалистът доцент Христо Паунов по повод отказа на президента Румен Радев да подпише указа за служебния проектокабинет на Кожарева. Доц. Христо Паунов припомни, че след промените в..

публикувано на 20.08.24 в 10:35
Атанас Славов

Конституционна криза няма, Радев упражни свое правомощие

Смятам, че не е налице конституционна криза. Защото президентът упражни своето правомощие по Конституция да не подпише и да не издаде указ за назначаване на служебно правителство, тъй като не е съгласен с предложения състав. В тази хипотеза президентът има право да не подпише указа. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио..

публикувано на 20.08.24 в 10:08