Пловдив се утвърди като център на аграрната наука в България, а Аграрният университет се превърна в нейна емблема. Това заяви в Пловдив земеделският министър Десислава Танева, която бе гост за 70-годишния юбилей на университета днес.
Тя пожела на своите домакини да следват новостите в европейската и световната наука, да създават качествени специалисти, които вливайки се в земеделският бизнес у нас и прилагайки в практиката усвоените новости, да направят българското земеделие конкурентоспособно."Вашите специалисти са дефицитни, тъй като все още младите хора предпочитат да работят в офис, защото смятат, че е по-лесно. Вашите качествено обучени студенти ще бъдат хората, за които ще се състезават да ги вземат на работа, а не да стоят на Бюрата по труда", допълни министър Танева.
Мисията на университета е да изгражда личности, които да формират политиката и стратегията в аграрния сектор. А това може да стане с качествено обучение, ориентирано към студента, като съхранява любовта на българина към земята и нейните богатства, казва пред БТА ректорът проф. Димитър Греков.
По думите му, 85 на сто от завършилите български студенти се реализират в практиката или 90 процента от агробизнесмените са възпитаници на Аграрния университет. Ректорът припомни, че началото на специализираното аграрно образование у нас на практика е поставено през 1921 година с разкриването на първото висше учебно заведение за агрономи в София.
През 1945 година се открива Пловдивският държавен университет с два факултета - Агрономо-лесовъдство и медицина, а 30 години по-късно висшето аграрно образование в страната е насочено изцяло в Пловдив, припомни проф. Димитър Греков. През 2001 познатият дотогава като година ВСИ /Висш селскостопански институт/ е акредитиран като университет и досега остава единствен обучаващ специалисти в земеделския сектор.
Университетът днес осигурява академичен продукт в тристепенно висши образование - "бакалавър", "магистър", "доктор". Има утвърдени 5 факултета с общо 17 специалности в бакалавърската степен, 34 в магистърската и 26 - в докторската.
До момента са обучени 35 000 студенти, от които 4 500 чуждестранни, като най-силният период за чужденците е 1976/1990 година, а в по-близките години най-много са студентите от Гърция.
До 16 часа се очаква да бъде отстранена ВиК аварията в Прослав. Това е и причината за липсата на вода в пловдивския квартал. Снощи в социалните мрежи се появиха публикации, от които се вижда как голяма част от улица "Елин Пелин" е наводнена. Проблемът е със захранващ водопровод и е на ул. "Елин Пелин" 43, пише в сайта на водоснабдителното..
И днес пътят Михалково – Кричим остава затворен за движение заради продължаващо укрепване на срутилата се заедно с пътното платно подпорна стена при 79-ти километър. Очакваше се спешните дейности да приключат в неделя и трафикът да се освободи, но срокът бе удължен. Вчера Агенция „Пътна инфраструктура“ възложи цялостния ремонт на фирма..
Днес завърши рехабилитация на 11-километров участък от автомагистрала "Тракия“ в област Пловдив (от км 108 до км 119) в посока Бургас. В рамките на десет дни без прекъсване бе фрезована старата асфалтобетонова настилка, положена бе полимерна геомрежа, биндер и износващ плътен асфалтов пласт. Ремонтните дейности стартираха на 9 май и бяха изпълнени..
Около 6000 абитуриенти ще празнуват в Пловдив в четирите дни на баловете – от 23 до 26 май. Осигурени са всички мерки за безопасност на движението в града – уверяват от пловдивската полиция. Основно три са пловдивските хотели, които приемат баловете – това са „Санкт Петербург“, „Гранд хотел Пловдив“ и „Тримонциум“. Разпределението на празнуващите..
От Районната прокуратура в Пловдив уточняват, че 59-годишната жена била далечна роднина на обрания 69-годишен мъж от село Старосел. Преди около месец тя го посетила в дома му и откраднала парите, които били в една от стаите. Кражбата била извършена в периода от 22 април до 3 май уточняват от прокуратурата. Подаден бил сигнал в полицията. При..