„Напрежението в сектора на МВР не е феномен само за това управление, а официалната позиция от вчера на управляващите е стъпка назад в така необходимата реформа в сектора“. Така коментира в програма „Точно днес“ политологът Димитър Ганев решението на Правителството да оттегли предлаганите промени в проектобюджета за догодина, които засягат служителите на МВР и които изкараха на протести полицаи в цялата страна.
По думите на Ганев, той не е оптимист за реформата в сектора, според него „битката там е загубена“. Освен това, лошата комуникация между управляващите и служителите в системата , както и избраният момент за оповестяването на заложеното в Проектобюджет 2016 точно след изборите, изиграха решаваща роля за напрежението, което ескалира сред служителите на сектора.
„Няма съмнение, че това е една добра и необходима реформа в системата. Всички виждаме в какви условия работят полицаите, както и ниските заплати в сектора, но заплащането трябва да се определя на база ефективността на служителите“, подчерта политологът и даде пример с лансирания вече т.н. американски модел, според който се запазват 20 - те заплати, но при определено провинение се отнема от точно тези заплати.
„Така се създава необходимата мотивация тези хора да работят по - усърдно, да спазват закона и т.н. и това са моделите, които трябва да се търсят“, счита още Ганев.
По отношение на стабилността на коалиционната формула на Правителството, политологът беше категоричен, че засега не вижда евентуалното провеждане на предсрочни избори. По думите му, към този момент кабинетът „Борисов 2“ няма реална алтернатива.
„Разбира се, интереси за предсрочни парламентарни избори има. Вероятно Цветан Цветанов вижда своя интерес от това, както и ДПС, защото при едни нови избори много вероятно е ГЕРБ да са близо до мнозинството и да съставят еднопартиен кабинет. При това положение Цветанов ще се надява, че на база такива резултати ще успее да се върне на поста вътрешен министър, а ДПС при кабинет на малцинството пък ще се окажат най-удобният партньор – от една страна да не влизат във властта офицално, от друга - да я подкрепят".
-------------
Цялото интервю с Димитър Ганев можете да чуете в прикачения звуков файл.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...