Днес е Световният ден за информиране за невроендокринни тумори. На този ден пациенти, лекари и поддръжници на каузата организират над 1000 събития по целия свят в опит обществеността да разбере за съществуването на този рядък и труден за диагностициране рак, който причини смъртта на Стийв Джобс преди 4 години.
В България на 10 ноември 2015 г. Международният алианс за невроендокринни тумори (INCA) и Асоциация на пациентите с онкологични заболявания и приятели (АПОЗ) организират информационна кампания в София и Пловдив, където на централни пешеходни пътеки е разположен символът на заболяването – зебрата Нети – докато студенти по медицина ще раздават на минаващите пешеходци брошури с информация за тази рядка болест, за която се знае много малко.
Невроендокринните тумори (НЕТ) са рядък вид рак и могат да се образуват в различни тъкани и органи из цялото тяло, съдържащи невроендокринни клетки. Повечето от тях се откриват в стомашно-чревния тракт, белите дробове и панкреаса.
Някои пациенти с НЕТ остават без диагноза с години поради неясни симптоми или липсата на такива. Дори и диагностицирането на хора с изразени симптоми е трудно, защото симптомите на НЕТ наподобяват тези на други заболявания. Стадият на заболяването при получаване на диагнозата е много важен, защото локализираното заболяване може да бъде излекувано. Голяма част от пациентите получават диагноза, когато вече има наличие на метастази, което затруднява контрола на болестта.
В проведеното глобално проучване от Международния алианс за невроендокринни тумори (INCA) и Novartis през 2014 г. сред близо 2000 пациента с болестта от 12∗ държави, една от които е България, се посочва, че повечето пациенти са се срещнали средно с 6 здравни специалиста, преди да получат диагноза.
Данните показват, че 5 на всеки 100 000 човека получават диагноза НЕТ всяка година. Поради общите и трудно диагнозируеми симптоми 60-80% от пациентите са получили диагноза на късен етап, когато вече са имали метастази.
В Пловдив пешеходната пътека е на ул. Авксентий Велешки, срещу Дом на културата.
Пловдив отбелязва с поклонение 147-ата годишнина от освобождението си от османско владичество. Ритуалът ще се състои пред паметника на капитан Александър Бураго в Дондуковата градина. Във военната церемония, включваща полагане на венци и цветя, ще участват военен духов оркестър, представителен взвод, венценосци и представители на комитет..
Карлово отбелязва днес 147 години от избора на първия Градски съвет в страната. Програмата започва с в одосвет в храма "Свети Николай" - мястото, където е избран първият Градски съвет. Следва тържествено шествие до паметника на председателя на Първия градски съвет на Карлово Васил Караиванов и поднасяне на венци и цветя. Тържественото..
Общинският съвет ще гласува на първотото си за годината заседание годишната програма на общината за управление и разпореждане с общинските имоти за тази година. Над 10 милиона и 700 хиляди лева са очакваните приходи от общинска собственост, като постъпленията от наеми на жилищни и нежилищни имоти ще са за над 3 и половина милиона лева, а от..
Къщата на известния цигулар и музикален педагог от Пловдив маестро Гаро Балтаян, който от години живее със семейството си в САЩ, е изгоряла до основи в един от пожарите в Лос Анжелос, съобщават от българската диаспора в Съединените щати. Маестро Балтаян, съпругата му Арсине и дъшеря му - известната цигуларка Арусяк Балтаян, са успели да се спасят от..
Напълно възстановено е електрозахранването в селищата по Арденското корито над Смолян, това съобщи за Радио Пловдив заместник-областният управител Адриан Петров . Той допълни, че този следобед е в ъзстановено и е движението за всички моторни превозни средства през прохода Рожен. Остават въведените ограничения за движение на..