Таксиметровите услуги ще се облагат с еднократен годишен общински данък , вместо данък печелба. Размерът на този данък ще се определя от общините и ще варира между 400 и 1000 лева. Това предвиждат новите предложения в закона за местните данъци и такси, който предстои да се гласува в Народното събрание, съобщи пловдивският депутат от ГЕРБ Атанас Ташков, един от вносителите на проекта.
“Ние направихме обстоен анализ на ситуацията в момента и се установи, че сега не могат да бъдат преценени точно сумите, които влизат в общините при сегашната разпоредба – а именно данък печалба. Затова предложихме да се мине към така наречения -еднократен годишен данък. Предложихме да бъде на таксиметров автомобил в граници между 400 и 1000 лева, като точната сума ще бъде определена от общинските съвети на съответната община. Така по-ясно тези пари ще влезнат в общинския бюджет и ще се видят средствата, които се получават от съответната услуга”, обясни Ташков
На въпрос, дали по този начин не се цели да се изкара част от таксиметровия бизнес, който е в сивата зона, Ташков отговори :”Не бих казал, че по-голяма част от сектора е в сивата зона. Но сега не се вижда реалната печелба.Получава се, че един автомобил работи цяла година, но накрая няма печелба. Сега нереално се плащат данъците от таксиметровите шофьори, а с промяната ще се изчистят нещата”.
Според него таксиметровите фирми не отчитат всичките приходи в момента. По думите му едно такси работи цяла година, а накрая плаща 20 лева данък ,
Ташков уточни, че по-големите общините вероятно ще определят и по-голям данък, защото услугата се ползва в по-голяма степен от хората.
Депутатът обясни още , че за промените е разговаряно с бранша и някой от тях са одобрили идеята и имат нагласа за подобен данък, който е като патент. Затова не се притеснява от протести.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файлРекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..