Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова терапевтична стратегия може да пребори грипа

 Над 500 000 души умират от усложнения при грип всяка година в света. Всяка година в световен мащаб учени, изследователи, имунолози, вирусолози търсят точната формула за точния медикамент, който би ни помогнал да преодолеем и да победим  вируса на грипа.

Затова, когато преди 3 години френската преса пуликува,че екип от учени са  открили молекула, която може да лекува тежките форми на грипа, като въздейства върху имунната система на организма, а не върху вируса, се роди и надеждата, че откритието може да доведе до нов тип лекарства, много по-ефикасни от сега съществуващите.

Проф. Беатрис Рито е изследовател в областта на имунологията, физиологията и невронауките в Aix-Marseille Université, Франция..

Тя един от учените в тази област, която от години работи за намирането на  нова терапевтична стратегия срещу грипа. Днес тя  изнесе лекция в Медицинския университет в Пловдив  за цитокиновия дисбаланс при грипните вирусни инфекции и възможностите за усложненията в белите дробове и други органи.

Тя обясни, че по време на грипната инфекция има два основни момента. Единият е намножаването на вируса в клетките на белия дроб и другият момент е  наличието на молекули на имунната система, които се стараят да минимизират това увреждане на вируса. Но тези молекули, които са въвлечени в имунната защита, за да се елиминира вируса, могат да окажат и увреждащо действие върху самия организъм. Този дисбаланс идва от невъзможността на имунната система да контролира инфекцията адекватно  и понякога тази имунна реакция може да предизвика също дисбаланс и  увреждане на някои клетки и тъкани в белия дроб.

”Новите стратегии са насочени към намаляване на активацията на тромбоцитите. Счита се, че точно тромбоцитите участват много активно в грипната инфекция. Тук се използват така наречените антиагреганти препарати”, обясни проф. Рито.

На въпрос какво мисли за противогрипната ваксина, проф Рито обясни, че тя е много важна, но при пандемия от грип са необходими минимум 6 месеца за да се направи адекватна ваксина.

От своя страна,  един от най-големите български учени в тази област -  Акaд. Ангeл Гълъбoв, пpoфecop пo виpycoлoгия и бивш диpeктop нa Инcтитyтa пo микpoбиoлoгия пpи БАН, допълни, че във Франция и особено в скандинавските страни 70% от населението се ваксинира срещу грип. Там обаче, ваксините се поемат от държавата. В България противогрипната ваксина не е задължителна и едва само от 2-4 % българите се ваксинират. Вече се обсъжда варианта в Здравното министерство да се премине към безплатна ваксинация на рисковите групи, децата и възрастните, но засега няма отпуснати средства, обясни академик Гълъбов.

Проф. Рито допълни още веднъж, че намирането на нова терапевтична стратегия срещу грипа се е превърнала в необходимост и учени от различни страни работят в тази насока. Като пример тя посочва професор Мари Кристин Алеси, директор на френския национален център, учен  с огромни постижения в изследавнията върху грипа. 

Накрая на разговора питам проф. Рито как ще коментира случилото се в Париж на 13 ноември, защото много често точно лекарите са на първа линия, заедно с полицаите, пожарникарите при терористични нападения. Проф. Рито сменя ангалийския и отговаря на родния си френски език:

„Благодяря на всички, защото ние  усещаме подкрепата на толкова много хора и това ни държи”

Проф. Рито добавя, че е оптимист и ще остане оптимист, какъвто задължително трябва да е един учен, посветил се на медицината и  на хората.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09

ГЕРБ няма да подкрепи пределна надценка на храните

Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..

обновено на 10.02.25 в 10:05