20 годишен рожден ден празнуват гласовитите момчета и момичета на пловдивската детска вокална формация „Омайниче“ и техния ръководител - вокалният педагог и диригент Таня Орманова. Юбилеят ще бъде отбелязан с концерт на 22 ноември в Градския дом на културата „Борис Христов“.
Изненадите за гостите са много. На сцената ще се качат представители на всички поколения „омайничета“, а намиращите се в чужбина ще се включат в юбилея чрез голям видео екран, разказа в интервю за Радио Пловдив Таня Орманова.
„Децата сами ще си водят концерта, защото те преди всичко те са професионалисти – знаят какво да правят, как да излезнат от всяка ситуация на концертния подиум, как да се шегуват, как да правят бели и как да сериозни с езика на музиката. Едни истински артисти, хора на бъдещето“, сподели още диргентът на формацията.
Репертоарът на вокалната група, в която участват деца от 4 до 20 годишна възраст, е изключително разнообразен и богат - произведения на български композитори, църковна и многогласна музика и хорово пеене, на което в ДВФ“Омайниче“ много се залага.
Списъкът с участия и награди на “Омайниче” за изминалите 20 години е дълъг и респектиращ, но не това е най-важното според ръководителя на вокалната група.
„Тези 20 години са просто любов. Да, важно е за децата да се изявят на сцената, да се състезават с някого, да са на първо място. По-важното обаче е те да носят в себе си девиза на вокалната формация „с песен и обич творим добро“ като знаме и да знаят, че добрият човек е силен, макар и понякога да изглежда слаб. Така те ще растат уверени в своите сили и с енергия за творчество и иновации, защото това са хората на бъдещето. Всяко дете е една Вселена, от която можем да научим много неща. Затова е важно да се чувстват обичани и щастливи“, убедена е създателят и диригент на вокалната формация Таня Орманова.
Юбилейният концерт на ДВФ „Омайниче“ е с начален час 18.
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..