Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората са стресирани, но Брюксел не е под обсада

| обновено на 23.11.15 в 15:56

Наистина положението в Брюксел изглежда като военно, но няма нито паника, нито масова психоза, както това се преекспонира от някои медии, коментира за Радио Пловдив  Никола Миладинов, кореспондент на БНР . 

Това, което вълнува хората е докога ще продължи тази висока степен на тревога от 4-та спепен, защото жителите на Брюксел не могат да отидат на работа, а децата им на училище. Очаква се по-късно днес Правителственият съвет по национална сигурност да анализира ситуацията и ще реши дали да промени степента на заплаха. 

Много е възможно обаче най-високата степен на заплаха да остане още няколко дни докато не се установи местоположението на издирвания за атентатите в Париж Салах Абдеслам, прогнозира Никола Миладинов. 

Припомням, че 21 души бяха задържани при акции на полицията в Брюксел през нощта и днес. Сред тях обаче не е заподозреният атентатор от Париж Салах Абдеслам. 

Днес в Брюксел метрото и училищата остават затворени при най-висока степен на заплаха. 

Все още не е известно дали всички заловени ще получат обвинения. В момента заподозрените се явяват пред съдия-следовател, който ще реши дали да останат в ареста. При предишната спецакция на белгийските служби веднага след парижките атентати на 13-и ноември от седем арестувани тогава – петима бяха освободени поради липса на доказателства. Един от 22-та адреса, които са били претърсени снощи, е бил в кв. "Моленбек" – дома на чичото на Салах Абдеслам. 

СнимкаБлокади на улици, снайперисти, бронирани коли, стотици полицаи и военни бяха част от безпрецедентната спецакция. Тя засегна и най-известния туристически обект в сърцето на Брюксел – централния площад. Няколко хотела и ресторанта в района бяха евакуирани от специалните части

Полицейската операция обаче не е приключила и е в ход, заяви тази сутрин министърът на вътрешните работи Ян Ямбон. Той каза, че социалният и икономическият живот в град като Брюксел не трябва да спира. Много жители не отидоха на работа, защото всички ясли и детски градини, училища и университети са затворени. 

Вече се виждат огромни задръствания по всички големи булеварди, тъй като метрото е спряно. Автобусните линии трябва да работят по график, но и там има смущения, тъй като някои шофьори са отказали да работят поради страх за живота си. Някои болници отменят планираните прегледи, банките също затварят офиси. 

Администрацията на европейските институции и на НАТО е на работа, но при специален режим на сигурност в сградите. 

Степента на заплаха ще бъде преразгледана отново в късния следобед от Правителствения съвет по национална сигурност.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56