На 24 номеври Православната църква почита паметта на Света великомъченица Екатерина. Тя е християнска светица и мъченица, една от най-образованите жени на своето време.
Според преданието Екатерина е била дъщеря на Конт, управител на Александрия, Египет, по времето на император Максимиан. Екатерина получава блестящо образование, изучавайки работите на най-видните философи и учени. Тя заявява на родителите си, че ще се омъжи за онзи, който я превъзхожда по слава, богатство, красота и мъдрост. Младежи от много богати семейства искали ръката на красивата Екатерина, но никой не бил одобрен.
Майката на Екатерина, която тайно изповядвала християнството, я изпратила при един отшелник, който я посвещава във вярата.
Преданието разказва как Екатерина се е срещнала с тогавашния император. Тя се е опитала да го убеди, че извършва грешка, като преследва християните. Екатерина успява да привлече към християнската вяра жената на императора и много мъдреци, изпратени от императора да я върнат към езичеството.
За твърдата си вяра Екатерина е хвърлена в затвора, където въвежда в християнството всички, които я посещават. Осъдена е на смърт чрез разпъване на колело, но то се разпада, когато Екатерина го докосва, затова я обезглавяват през 305 година. Така тя загива за вярата си едва на 18 години.
Главен символ на Света Екатерина е колелото с шипове, което е известно като "колелото на Екатерина". Хората почитат тази светица заради лечителските й способности при лекуване на болестите бяс и шарка.
В традиционната българска народна култура денят се почита най-вече в Южна България. В Пловдивския край се вярва, че тя предпазва децата от болести, най-вече от шарка.
В този регион майките, които имат малки деца, рано сутрин омесват погача и малко кравайче, което намазват с мед. Погачата се раздава за здраве из махалата, а кравайчето се окачва на вратата или се хвърля на покрива "за Баба Шарка".
В Родопите светицата се почита против тежки болести и висока температура. Жените не работят и не пипат остри предмети, защото се вярва, че ако се порежат, раната няма да зарасне.
В Странджанския край, Източна Тракия и сред преселниците от Беломорието на деня на Света Катерина се празнува против мишки - така наречените Миши празници. Там жените също не работят, не пипат остри и режещи предмети, замазват огнището с кал и раздават със затворени очи варени зърна - боб, царевица, за да "замажат и затворят очите" на мишките.
На 24 ноември имен ден празнуват всички, които носят името Екатерина (означава - вечно чиста), Катерина, Катя, Тинка и Тина.
Областната дирекция на МВР предприема мерки за осигуряване на обществения ред заради футболната среща между отборите на Ботев и ЦСКА , която започва в 15 часа на стадион "Христо Ботев". Дежурни патрули ще реагират на сигнали за евентуални противообществени прояви. При необходимост, от 11 до 19 часа, ще бъде спирано движението ще бъде спирано..
Днес е първата голяма Задушница, която отбелязва Православната църква - Месопустна. В съботния ден срещу Месни заговезни всички българи извършват помен в чест на мъртвите на голямата Задушница преди Великия пост. Името "Задушница" произлиза именно от значението на този ден – молим се „за душата” на починалите. Община Пловдив осигурява днес..
В Стария град в Златоград избират най-доброто вино на традиционния празник "Трифониада". От 11:00 часа, на мегдана, ще се проведе конкурс за най-добър любител винопроизводител сред местни и гостуващи майстори на виното . Пробите от ароматния елексир ще бъдат оценени от Стефан Георгиев ,технолог на виното и пивото с богат професионален опит и познания..
Ден преди големия християнски празник Месни заговезни маскарадно настроение ще превземе село Дедево в община „Родопи“. На площада в селото в 12 часа се събират карнавали (кукери), които със звън на чанове да прогонят злото и зимата и да дадат път на здравето и добруването. На маскарадно дефиле жури ще удостои Карнавал №1 със специалния..
Трето огнище с птичи грип е открито в Пловдивска област, предприемат се всички действия за ликвидиране на заразата След фермата в Асеновград, където в началото на месеца бе открита заразата, тя вече е разпространена и в землищата на с. Манолско Конаре, община „Марица“ и в животновъден обект за отглеждане на патици в с. Боянци. „Възможно е възникването..