Инцидентът със сваления от Турция руски боен самолет не е първият. Преди месец отново Турция свали безпилотен руски самолет. Наблюдатели смятат, че подобни инциденти могат да се случат и на другия фланг на НАТО - Балтиския.
Това коментира пред Радио Пловдив журналистът от Дойче веле Александър Андреев. Според него рецептата е ясна - трябва да има по-добро сътрудничество между Русия и НАТО, но съвместната структура, която действаше в Брюксел и се грижеше точно за такива неща, е замразена и не действа. Ситуацията е такава, въпреки подписаната декларация между Русия и НАТО за координиране на бойни полети в кризисни региона, очевидно това не действа.
Александър Андреев обърна внимание и на друг важен факт - и двамата президенти (Путин и Ердоган) са авторитарен тип управленци и водят политика на силата. Те на практика са неуправляеми, не спазват общоприетите от т. нар. западен свят правила на диалог и на откритост. Изпробват търпението, толерантността на отсрещната страна, опитват се да разширят своите зони на влияние. Така че, ситуацията е много сложна, особено в този регион – границата между Сирия и Турция, където тюркменските бунтовници срещу режима на Асад, които почти са се еманципирали от Дамаск, получават категорична подкрепа от Турция. И Турция е особено чувствителна когато техните интереси бъдат засегнати. А схващането в Анкара е, че Русия атакува именно позициите на тези бунтовници, подкрепяйки по този начин режима на Асад.
Реакцията на България е адекватна, смята журналистът от Дойче веле. Той припомни, че и на вчерашната кризисна среща на НАТО са били отправени призиви да се запази спокойствие, да се запази диалог, тонът да бъде умерен. Коментарите в германските медии също са в тази посока - не се е случило нищо кой знае колко страшно, това не е начало на нова война.
Александър Андреев подчерта, че инцидентът със сваления от Турция руски боен самолет се случва на фона на две много важни събития. Едното е предстоящата в края на седмицата в Брюксел среща между ЕС и Турция по темата за бежанците. Според Андреев, Турция се чувства в силна позиция и смята, че може да си позволи една подобна операция като свалянето на руски самолет. Но, Давутоглу или който и да е турски представител на срещата в Брюксел, ще трябва да изслуша доста критики за този инцидент, подчерта журналистът.
По думите му, другото събитие, на чиито фон се случва инцидентът, е убеждението, че е настъпил някакъв синхрон между западните държави и Русия за общи действия срещу Ислямска държава и срещу терористите изобщо. Сега обаче, след като макар и със скърцане на зъби НАТО застана на страната на Турция, това отдалечава перспективата за някакви наистина съвместни действия между Русия и останалите участници в антитерористичната коалиция.
Упрекът на Путин, че партията на Ердоган е ислюмизирала Турция за сметка на демократизацията на страната, Александър Андреев определи като нормална реакция. Той припомни, че Русия е една от страните, които имат най – голям проблем с десетките си милиони ислямско население и опасността от ислямистки тероризъм.
Александър Андреев смята, че в Русия е много комфортно да се говори срещу ислямизма, който си е реална заплаха за самата Русия.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..