Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С действията си Турция отдалечава западния свят от Русия

| обновено на 25.11.15 в 16:57

Инцидентът със сваления от Турция руски боен самолет не е първият. Преди месец отново Турция свали безпилотен руски самолет. Наблюдатели смятат, че подобни инциденти могат да се случат и на другия фланг на НАТО - Балтиския.

Това коментира пред Радио Пловдив журналистът от Дойче веле Александър Андреев. Според него рецептата е ясна - трябва да има по-добро сътрудничество между Русия и НАТО, но съвместната структура, която действаше в Брюксел и се грижеше точно за такива неща,  е замразена и не действа. Ситуацията е такава, въпреки подписаната декларация между Русия и НАТО за координиране на бойни полети в кризисни региона, очевидно това не действа.

Александър Андреев обърна внимание и на друг важен факт - и двамата президенти (Путин и Ердоган) са авторитарен тип управленци и водят политика на силата. Те на практика са неуправляеми, не спазват общоприетите от т. нар. западен свят правила на диалог и на откритост. Изпробват търпението, толерантността на отсрещната страна, опитват се да разширят своите зони на влияние. Така че, ситуацията е много сложна, особено в този регион – границата между Сирия и Турция, където тюркменските бунтовници срещу режима на Асад, които почти са се еманципирали от Дамаск, получават категорична подкрепа от Турция. И Турция е особено чувствителна когато техните интереси бъдат засегнати. А схващането в Анкара е, че Русия атакува именно позициите на тези бунтовници, подкрепяйки по този начин  режима на Асад.

Реакцията на България е адекватна, смята журналистът от Дойче веле.  Той припомни, че и на вчерашната кризисна среща на НАТО са били отправени призиви да се запази спокойствие, да се запази диалог, тонът да бъде умерен. Коментарите в германските медии също са в тази посока - не се е случило нищо кой знае колко страшно, това не е начало на нова война.

Александър Андреев подчерта, че инцидентът със сваления от Турция руски боен самолет се случва на фона на две много важни събития. Едното е предстоящата в края на седмицата в Брюксел среща между ЕС и Турция по темата за бежанците. Според Андреев, Турция се чувства в силна позиция и смята, че може да си позволи една подобна операция като свалянето на руски самолет. Но, Давутоглу или който и да е турски представител на срещата в Брюксел, ще трябва да изслуша доста критики за този инцидент, подчерта журналистът. 

По думите му, другото събитие, на чиито фон се случва инцидентът, е убеждението, че е настъпил някакъв синхрон между западните държави и Русия за общи действия срещу Ислямска държава и срещу терористите изобщо. Сега обаче, след като макар и със скърцане на зъби НАТО застана на страната на Турция, това отдалечава перспективата за някакви наистина съвместни действия между Русия и останалите участници в антитерористичната коалиция. 

Упрекът на Путин, че партията на Ердоган е ислюмизирала Турция за сметка на демократизацията на страната, Александър Андреев определи като нормална реакция. Той припомни, че Русия е една от страните, които имат най – голям проблем с десетките си милиони ислямско население и опасността от ислямистки тероризъм. 

Александър Андреев смята, че в Русия е много комфортно да се говори срещу ислямизма, който си е реална заплаха за самата Русия.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Стоев

Нужна е по-широка кампания за еврото

"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..

публикувано на 25.02.25 в 15:48

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12

По-малко пари, по-малко профилактика

Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..

публикувано на 25.02.25 в 09:58