Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ситуацията с нелегалния пазар на цигари отново се влошава

Контрабандата на цигари се е понижила и е била на най- ниското си ниво през пролетта на тази година. Спадът е до 13,4 процента от общия пазар като за половин година е намаляла до 7,5 процента.

Намаляването на дела на контрабандните цигари експертът от ЦИД Тихомир Безлов обясни като очаквано, след като Митниците  и МВР взеха мерки. Той предпочете вместо за контрабанда да  говори за нелегален пазар на тютюневите изделия и цигари. 
 
Производител на цигари от Пловдив беше достигнал през 2014-та година до 70 процента пазарен дял в нелегалния пазар, което означава, че от 10 цигари 7 бяха негови. Това са три компании, които са свързани с мултинационалните компании, посочи анализаторът. След като беше ограничен този поток има и спад на нелегалния пазар. Последното изследване за първите 6 месеца на тази година показва, че делът е  около 30 процента.


Доказателство, че има спад на нелегалните цигари е и фактът, че  има ръст на приходите от акциз и ДДС от цигари. В Румъния обаче случаят не е такъв, въпреки че се смята за успешна в борбата с подобни явления, каза експертът.

В момента обаче ситуацията се влошава у нас, предупреди Безлов. Разбираме го по цените на цигарите. Нелегалните струват 3 – 3,50. Това не е голяма изкушение. Но в момента цената им пада до 3 лева, това вече е проблем, говори за нови канали, обясни Тихомир Безлов. Според него един от големите рискове са новите акцизи от 2016. Те не са толкова шокови, но по- високият акциз ще означава по- голямо изкушение за обикновения потребител.

Държавата има променлив успех в борбата с контрабандата на цигари. България е много рискова страна, защото е на ръба на ЕС и на границата със страни, където има по- ниски акцизи. Имаше периоди в които държавата беше неуспяла 2009 - 2010. Много тежка беше 2013 и 2014, а сега имаме нормални нива на незаконния пазар.От Македония, Гърция, Турция отвсякъде влизат цигари, коментира Тихомир Безлов. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Стоев

Нужна е по-широка кампания за еврото

"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се..

публикувано на 25.02.25 в 15:48

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12

По-малко пари, по-малко профилактика

Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..

публикувано на 25.02.25 в 09:58