Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промените в Конституцията водят до правителствена криза

| обновено на 09.12.15 в 16:06

Министърът на правосъдието Христо Иванов подаде оставка от парламентарната трибуна в знак на протест срещу гласуваните от парламента промени в Конституцията.

След него лидерът на ДСБ Радан Кънев обяви, че вече е депутат от опозицията, а в интервю за Радио Пловдив същото обяви и Гроздан Караджов, също депутат от РБ. Караджов очаква още мнозинството народни представители от Реформаторския блок да напуснат управляващото мнозинство, прогнозира още оставки на министри и правителствена криза. 

Това се нарича парламентарна криза, един министър е подал оставка, други ще го последват, вероятно министър – председателят ще трябва да направи нов кабинет, поясни той.

Приетите промени в Конституцията не са промените, които РБ заяви и внесе. Управляващото мнозинство, което беше в основата на конституционното мнозинство вече не същото, каза Караджов. По думите му, част от мнозинството се е отказало от подписите си.

Лошата новина е,  че не беше приета реформата в съдебната система. Това е дирижирано от силите, които искат да запазят статуквото и от групировки на задкулисието, каза още той.

Не можем да се примирим с тази псевдореформа и излизаме от управлението. Кой стои зад този резултат трябва да се търси в реалното мнозинство ГЕРБ , ДПС и останалите по- малки партии, коментира Гроздан Караджов. 

Преди оставката на министър Иванов Парламентът прие на второ четене съотношението на професионалната и политическата квота в съдийската и прокурорската колегии на Висшия съдебен съвет. 

По предложение на АБВ, подкрепено от ресорната парламентарна комисия, беше променено договореното през юли съотношение на квотите.

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет ще се състои от 14 членове и включва председателите на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд, шестима членове, избрани пряко от съдиите, и шестима членове, избрани от Народното събрание.

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет ще се състои от 11 членове и ще включва главния прокурор, четирима членове, избрани пряко от прокурорите, един член, избран пряко от следователите, и петима членове, избрани от Народното събрание.

Гласуването ясно показа по този въпрос какво е мнозинството, коментира Иванов. И символично, и политически отправихме послание за това, че независимостта на съда не е достатъчно ценена, допълни той.

Въпреки че днес е ден, в който ще бъдат направени доста важни стъпки по посока на върховенството на правото, сега това гласуване стана символична стъпка към съмнението, че в България все повече може да се говори за върховенство на главния прокурор, заяви Христо Иванов.

Поради което аз с голямо облекчение мога да обявя, че повече няма да упражнявам правомощията на министър на правосъдието, допълни той.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

По-важно е кой управлява България, не кой дава думата в НС

Основната част от фалшивите новини в българското информационно пространство са посветени на приемането на еврото, на българската сигурност и отбрана, на мигрантите и приемането на България в Шенген. Това се посочва в изследване на Българското училище за политика „Димитър Паница“.  Политологът Георги Проданов, който е работил по това изследване,..

обновено на 08.11.24 в 16:39
Станислав Балабанов

Директорът Васил Василев е срам за Народния театър

От „Има такъв народ“ (ИТН) смятат, че заради скандала пред Народния театър снощи оставки трябва  да подадат както министърът на вътрешните работи Атанас Илков, така и директорът на театъра Васил Василев. От партията ще искат частично касиране на изборите заради нарушения в част от секциите, включително такива в Пловдив и областта.  Според..

публикувано на 08.11.24 в 16:15
Младен Влашки

Сблъсъкът не идва от пиесата на Шоу, а от времето, в което живеем

Обижда ли България и българите спектакълът "Оръжията и човекът"? Протестиращите пред Народния театър "Иван Вазов" в столицата биха отговорили утвърдително. За съжаление, те приемат като правилни и действията си срещу зрителите, част от които бяха блъскани и обиждани и не успяха да влязат в залата. Темата коментира Младен Влашки, литературен историк..

публикувано на 08.11.24 в 15:25

Болница "Свети Мина" трябва да се управлява с яснота и прозрачност

МБАЛ "Свети Мина" има място в общинското здравеопазване и има начин да бъде стабилизирана . Това заяви в интервю за програма "Точно днес" бившият прокурист на болницата д- р Калин Калинов, който временно пое управлението на МБАЛ “Свети Мина”, до провеждането на конкурс.  Решението беше взето от Общинския съвет след като предсрочно бе прекратен..

публикувано на 08.11.24 в 11:18

Има голяма промяна от първия мандат на Тръмп между ЕС и САЩ

Поне засега лидерите на ЕС не показват притеснение от избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Вече някои от тях го поздравиха за изборната победа, но всички си дават сметка, че ще е трудно и непредсказуемо, коментира в предаването "Точно днес"  Любов Панайотова , директор на фондация "Европейски институт".  Трудности ще има в икономическите..

публикувано на 08.11.24 в 10:03