Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промените в Конституцията водят до правителствена криза

| обновено на 09.12.15 в 16:06

Министърът на правосъдието Христо Иванов подаде оставка от парламентарната трибуна в знак на протест срещу гласуваните от парламента промени в Конституцията.

След него лидерът на ДСБ Радан Кънев обяви, че вече е депутат от опозицията, а в интервю за Радио Пловдив същото обяви и Гроздан Караджов, също депутат от РБ. Караджов очаква още мнозинството народни представители от Реформаторския блок да напуснат управляващото мнозинство, прогнозира още оставки на министри и правителствена криза. 

Това се нарича парламентарна криза, един министър е подал оставка, други ще го последват, вероятно министър – председателят ще трябва да направи нов кабинет, поясни той.

Приетите промени в Конституцията не са промените, които РБ заяви и внесе. Управляващото мнозинство, което беше в основата на конституционното мнозинство вече не същото, каза Караджов. По думите му, част от мнозинството се е отказало от подписите си.

Лошата новина е,  че не беше приета реформата в съдебната система. Това е дирижирано от силите, които искат да запазят статуквото и от групировки на задкулисието, каза още той.

Не можем да се примирим с тази псевдореформа и излизаме от управлението. Кой стои зад този резултат трябва да се търси в реалното мнозинство ГЕРБ , ДПС и останалите по- малки партии, коментира Гроздан Караджов. 

Преди оставката на министър Иванов Парламентът прие на второ четене съотношението на професионалната и политическата квота в съдийската и прокурорската колегии на Висшия съдебен съвет. 

По предложение на АБВ, подкрепено от ресорната парламентарна комисия, беше променено договореното през юли съотношение на квотите.

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет ще се състои от 14 членове и включва председателите на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд, шестима членове, избрани пряко от съдиите, и шестима членове, избрани от Народното събрание.

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет ще се състои от 11 членове и ще включва главния прокурор, четирима членове, избрани пряко от прокурорите, един член, избран пряко от следователите, и петима членове, избрани от Народното събрание.

Гласуването ясно показа по този въпрос какво е мнозинството, коментира Иванов. И символично, и политически отправихме послание за това, че независимостта на съда не е достатъчно ценена, допълни той.

Въпреки че днес е ден, в който ще бъдат направени доста важни стъпки по посока на върховенството на правото, сега това гласуване стана символична стъпка към съмнението, че в България все повече може да се говори за върховенство на главния прокурор, заяви Христо Иванов.

Поради което аз с голямо облекчение мога да обявя, че повече няма да упражнявам правомощията на министър на правосъдието, допълни той.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28