Регионалният етнографски музей, Задругата на майсторите на народни художествени занаяти в Пловдив и Регионалната занаятчийска камара организират еснафски празник по повод деня на Св. Спиридон. В двора на музея ще бъде възпроизведен занаятчийски ритуал, празнуван още от епохата на Възраждането.
Денят на Св. Спиридон е известен като „Денят на майсторите“. Почита се като закрилник на грънчарите, керемидчиите, тухларите, обущарите, казанджиите и др.
В Пловдив по традиция Общото занаятчийско сдружение празнува на Св. Спиридон. Част от Еснафския празник бил и традиционния обред – въвеждането в майсторско звание. Празникът на еснафите се съпътствал от общоградски народни веселия.
Занаятчиите, празнично облечени, заедно с жените и децата си, начело със знамето на еснафа, иконата на светеца покровител и музика, отивали в църквата за тържествен молебен (литургия). Всичкият еснаф – майстори, калфи и чираци, запалвали голямата свещ пред олтара. За службата жените носели „Иснафско пендихаро“ (петохлебие) за здравето на всички живи майстори. Освен това се правело „коливо“ за живите и за мъртвите, върху което палели свещи. По време на литургията свещеникът споменавал „во време на велики вход“имената на всички живи и починали майстори.
След извършване на литургията еснафът отивал на мястото, където бил приготвен зиафетът (угощението). Цялата процесия била съпроводена от музиканти и множество граждани. Тук устабашията (най-стария и почитан майстор) извиквал кандидатите за майстори, държал им напътствена реч, препасвал ги през рамо с червен пояс, подарявал им от страна на еснафа скромен набор от инструменти и им плесвал по врата един шамар с думите: „Стани като мен“!
В чест на светеца еснафът закупувал с общи средства жертвено мъжко животно, което се колело за курбан и се организирала обща трапеза. Курбанът се раздавал след приключване на църковната служба.
В Бухаловия хан в Карлово местни занаятчии ще покажат стари техники на дърворезба и плъстене на вълна. Майсторите ще демонстрират уникални техники, характерни за района.
Пловдивският Окръжен съд за пореден път отхвърли пускането под гаранция на подсъдимия по делото „Дебора” Георги Георгиев. Така той отново остава в ареста, след като съдът прецени, че освобождаването му под всяка по-лека мярка от „задържане под стража“ запазва опасността Георги да извърши друго престъпление, гласи основния мотив за съдебното..
ОП „Чистота“ изми подлеза на баня „Старинна“. Екипите на общинското предприятие почистиха щателно общественото пространство с водоструйки, четки и препарати. Утре стените на съоръжението, покрити с графити, ще бъдат боядисани. Инспектори на ОП „Чистота“ ще следят да не се допусне замърсяване на подлеза...
По проект за енергийна ефективност в град Сопот и село Анево са подменени всички стари лампи на уличното осветление с 1165 бр. високоефективни LED осветителни тела. Така е намалено потреблението на енергия с над 88 %, съобщиха от общината. Общият размер на проекта е 590 360.04 лв., от които 98 393.34 лв. е национално съфинансиране, стана ясно..
В деловодството на Общинския съвет в Пазарджик е внесено искане за намаляване на месечните възнаграждения на общинските съветници от 2000 лева на 220 лева. Предложението е на общинския съветник Румен Димитров от коалиция „Новото време“. Според него, в момента възнагражденията на колегите му са нереално високи на база почасово заплащане. В..
Бизнес дискусия за имотния пазар и опазването на архитектурното наследство се провежда днес в Пловдив. Темата е "Трансформации", а ф орумът е част национална обиколка на платформа за недвижими имоти. Дискутират се предизвикателствата при съхранение и реновиране на сградите, които са част от архитектурното – културно наследство, както и..