Реформаторският блок е пред провал. Има смазващо мнозинство на статуквото. Горката съдебна реформа. Правителството ще остане, разчитайки на все по-големи и все по-задкулисни договорки с други политически сили, така коментира политическите събития Едвин Сугарев писател, политик и общественик.
Големият проблем в Реформаторския блок е, че той е пред разпад в момента. От една страна ДСБ даде ясна позиция, че напуска управляващото мнозинство, от друга страна, обаче всички останали се ослушаха, така че реформаторите нямат особено добро бъдеще и може би това е и една от целите на упражнението – просто да се премахнат съответните конкуренти в дясното пространство.
Тъй като вероятно най-съществената цел е свързана със запазване на абсолютните правомощия на главния прокурор предполагам, че сценаристите на това са българските олигарски, групирани около Делян Пеевски.
Сугарев предполага оставането на Москов като министър като може би с най-добри намерения, но ще се наложи да прави компромиси, които няма да допринесат за доброто му име.
Резултатът за горката съдебна реформа е такъв, защото просто се оказа, че в този парламент реформаторско мнозинство няма и не само, че няма, а има и смазващо мнозинство на пазителите на статуквото – резултатът 200 срещу 7 е наистина е наистина впечатляващ.
Това, което направиха депутатите със съдебната реформа е не просто да я върнат на изходната точка, но дори и под нея, всъщност забатачиха съдебната система в момента, поставяйки съдиите под зависимост и утвърждавайки за пореден път абсолютната власт на главния прокурор.
Докато при прокурорите става ясно, че каквото реши главния прокурор това ще става. При съдиите може да са по равно, но този равен резултат предполага или блокаж или просто възможност чрез странични механизми, каквито не липсват за съжаление в България, да се постига волята на различни политически и икономически фактори в страната.Сугарев коментира и позицията на председателя на Върховния касационен съд – мисля, че речта, която той изнесе и с която изрази своята позиция е един от много малкото мъжествени актове, които сме виждали в последно време.
Премиерът Бойко Борисов демонстрира според мене непростимо чувство на без интерес към това, което се случва, всъщност Христо Иванов изцяло бе изоставен от своите колеги-министри в цялата тази ситуация, неговата оставка естествено беше предизвестена, а фактът, че премиера Бойко Борисов по това време риташе мач мисля, че е показателен.
Аз съм убеден, че това правителство ще остане, включително и с министъра на ДСБ в него и ще продължи още дълго да управлява България, разчитайки на плаващи мнозинства, но това ще става с все по-големи и все по-задкулисни договорки с другите политически сили, тъй че това е достоен жест, но жест на отчаянието по-скоро.
Според Сугарев този резултат не е добър за България. Той смята, че може да е единственият възможен, който може да се гласува в този парламент като промяна на Конституцията, но да се правят компромиси на всяка цена само, за да се покаже някаква политическа воля за пред Европейския съюз, не е най-добрата политика.
Цялото интервю с Едвин Сугарев е в звуковия файл.
Защо стопаните от Велинград настояват казусът със заразата от чума по овцете да се разследва? Откъде идват съмненията на фамилията Илиеви за нарушения от страна на отговорните институции? Жертва ли са на кокнуренция тези животновъди, както самите те твърдят? Темата пред Радио Пловдив коментира Стефан Попов , председател на Независимото сдружение..
75 години след откриването си Панагюрското златно съкровище е изпълнено с мистерии и въпроси, които търсят своите отговори. Според доц. Иво Топалилов, ръководител на Центъра по тракология в Института по балканистика към БАН, въпреки че съкровището е открито преди 75 години, много от неговите аспекти, свързани със семантика на изображенията..
"В крайна сметка надделя чувството на страх и въпреки всички недоразумения, си избраха председател на Народното събрание. Имам предвид страх от надигащата се всенародна омраза към така наречения политически елит." Така политологът проф. Людмил Георгиев коментира дешния избор на Наталия Киселова за председател на парламента. Според него изборът на..
"Увеличаването на депозитите в банките с повече от 6 милиарда лева от началото на годината досега до общо 86 милиарда лева е в следствие на правителствата в последните 4 години, които увеличиха доста заплатите и пенсиите, наляха доста помощи в икономиката. В крайна сметка тези пари резултираха в увеличение на част от депозитите", коментира..
Няколко паралелни игри се играят от политическите сили в НС, защото от избора на председател зависи и евентуално мнозинство на управление, коментира историкът и политически анализатор, част от екипа на "Синя България" Светослав Живков . Доц. Живков е скептик, че дори и да започне работа този парламент ще успее да просъществува дълго време. Това..