През май догодина се очаква да бъде обслужен първият онкоболен пациент с най –модерния и единствен в страната „Кибернож“ за лъчетерапия на тумори.
Апаратът може да се ползва без ограничения от пациенти от цялата страна, както и от чужбина – съобщи директорът на болницата проф. Карен Джамбазов. Той подчерта, че с изграждането и на модерния ПЕТ-скенер, който е базиран в Хирургиите на „Пещерско шосе“, болницата вече притежава цялото необходимо оборудване за онколечение и вече няма да е необходимо пациентите да търсят лечение в чужбина.
„Кибернож“-ът всъщност е роботизирана система за лъчетерапия, при която се използва източник на лъчи и роботизирана ръка. Действа на принципа „в малък обем голяма доза“ и максимално щади здравите тъкани на пациента. - обясни проф. Мариана Янева, ръководител на Клиниката по лъчева терапия и нуклеарна медицина в УМБАЛ „Св. Георги“.
Тя посочи, че апаратът може да работи от над 120 ъгъла, без да е необходимо пациентът да се мести. Проф. Янева подчерта още, че „Кибернож“-ът е голямо облекчение за пациентите, тъй като лечението се осъществява за една седмица, а досега продължителността му бе около месец и половина.
Най – модерният в страната „Кибернож“ бе открит в Пловдив от зам.-министъра на здравеопазването д-р Адам Персенски в присъствието на областния управител Здравко Димитров, изпълнителния и икономическия директори на болница „Св. Георги“ проф. Карен Джамбазов и Момчил Мавров, здравни специалисти.
Бе представен и още един виксокотехнологичен уред – ПЕТ-скенер, който се ползва за образна диагностика.
ПЕТ-скенерът е позитронно емисионен томограф, който отчита функцията на вътрешните органи. Извършва се с помощта на специфичен радиофармацевтик (изотоп), който се натрупва избирателно в съответната тъкан. Това е уникален образен метод, който дава възможност да се онагледят биохимичните и физиологични промени и да се диагностицира дадено заболяване в много ранен етап, още преди да има налични морфологични промени.Изследването се различава от ядрено магнитния резонанс и компютърната томография, които отчитат вече настъпилите структурни изменения в органите.
С проф. Жанет Грудева - началник на Клиника по Онкология и Хематология - Пловдив е интервюто за най- модерните методи за диагностика и лечение, с които вече ще работят пловдивските медици.
Четири фирми подоха оферти по обществената поръчка за изграждане на нова сграда на ОУ "Княз Александър I". Кандидатите са консорциумите "Филипополис Билд" и "ПН Пловдив 25", "Запрянови - 03" и "Пътинженеринг". Избраната процедура е инженеринг, а прогнозната стойност за проектиране и строителство на сградата е малко над 24 млн. лв. без ДДС. Новото..
Община Асеновград представи новите седем електрически автобуса, които бяха доставени преди дни. Те ще подменят изцяло автобусите, които обслужват петте градски линии. Електрическите автобуси са на стойност 5,8 млн. лв. и са закупени по проект, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, каза кметът на Асеновград Христо Грудев...
Министерството на земеделието и храните не определя ценовата политика за храните и по никакъв случай няма да стане арбитър в продоволствените отношения, заяви в Брестовица министърът на земеделието и храните Георги Тахов. Ние пишем законопроект, свързан със скъсяване на веригите на доставки или т.нар агрохранителна верига, който ще е готов до две..
10-тото юбилейно „Кафе на толерантността“ събра в Джумая джамия представители на държавната и общинската власт и на различни етнически общности в Пловдив. Присъстваха секретарят на областната управа Евелина Апостолова, председателят на ОбС Атанас Узунов, зам.-кметовете Пламен Панов и Ерол Садъков. Събитието уважиха също заместник главният..
Министърът на културата Мариян Бачев проведе среща с кмета на Пловдив Костадин Димитров, на която бяха обсъдени съвместни действия за опазването на културното наследство в града - Епископската базилика на Филипопол (Голяма базилика), и Късноантична сграда „Ирини“. Обсъдени са били съвместни действия по консервацията и реставрацията на мозайките в..