Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Науката може да помогне на обществата да решават кризите

Всички бедствия, които стават предизвикват поражения върху човека и построеното от него, казва сеизмологът от Минно – геоложкия институт проф. Бойко Рангелов, който работи също и в областта на приложната геофизика и приложната математика

Той смята, че има връзка между трусовете в природата и тези в обществата. Имаше много силни земетресения и в райония на Южния Пасифик, на Курилите, на Аляска. Най- забележителното беше в Непал, въпреки че не беше от най- силните, стана номер 1, заради огромните разрушения, поясни професорът и припомни, че подобен трус е имало в България  през 1904 година.

Това са процеси, които събират и разделят континенти, такива неща стават непрекъснато. В Непал зоната на колизия беше известна на науката, каза Рангелов.

Преди 11 години точно на Коледа стана най- катастрофалното цунами край Суматра – 8 страни и три континента понесоха огромни поражения, а щетите бяха над 100 млд. долара. Такова нещо човечеството не беше преживяло, припомни още ученията  и добави, че от този момент започна активизация на земетресенията -  последва Япония, грандиозните трусове в Чили с магнитуд близо 9 по Рихтер, след това други две земетресения, които дадоха основания да се мисли че Земята се събужда за нов Тектонски цикъ.

По думите му, важно е да се каже, че науката не казва, че трусовете не могат да се прогнозират. Тя не може да прогнозира точното време на земетресението, иначе силата и мястото на бъдещия трус са ясни и известни на науката, каза проф. Рангелов. Това знание е  в основата на идеята за системите за ранно предупреждение. Те нямат общо със системите за прогнозиране на трусовете.

Процесите на Земята са свързани в една система, каза още ученият. Науката е тази, която може да помогне и на политиците, и на обществата, за да се справят с кризите и с тяхното прогнозиране. Науката е силата на съвременното общество. За съжаление човечеството си затваря очите, не си взима поука и не иска да разбере, че процесите трябва да се изучават и да бъдат целенасочено управлявани. Да бием лошия не води до добър резултат, обобщи Бойко Рангелов.

Науката и религията се разделят благодарение на най- религиозния учен  - Исак Нютон. Човечеството се развива в два уклона – материалистичния, подкрепян от науката и духовния, който се смята за приоритет на религиите. Човечеството докато не примири двете тези не може да се измъкне от този капан, коментира той.

Според него войната между Християнството и Исляма няма нищо общо с бежанските потоци. Хората търсят по- добър живот и търсейки такъв, решават да опитат. Глобалният свят не позволява изолация на определени групи. В основата на бежанския проблем стои чисто икономически проблем.

За съжаление 2015 не беше от най- добрите години, живея с надеждата, че новата 2016-та ще ни донесе повече радост и спокойствие.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Религиозното обучение не противоречи на научното познание

В София се провежда дискусия около темата за изучаване на религиозни добродетели и религии в българските училища.   Впечатленията си от дискусията изрази пред Радио Пловдив С Пламен Сивов от фондация "Покров Богородичен". "Този дебат всъщност продължава повече от 30 години в нашето общество. Непосредствено след демократичната промяна у нас,..

публикувано на 24.04.25 в 17:06

Откриват официално обновената градска част на Чепеларе

Премиерът Росен Желязков е гост на официалното откриване на  обновената градска част на Чепеларе. Пред Радио Пловдив кметът на общината Боран Хаджиев разказа, че централната градска част е изцяло облагородена, има много магазини и заведения. "Хората вече има къде да се разходят и да си купят сувенири. След минути ще бъде отслужен водосвет за..

публикувано на 24.04.25 в 16:02

Тренировъчни фирми се срещат на мащабен форум в Панаира

Над 1000 ученици и студенти участват в 28-я Панаир на тренировъчните фирми. Те ще се състезават в 16 конкурса, за които наградите ще бъдат раздадени утре,  от 12 часа. Целта е средното образование да се ориентира към професии, които са актуални и търсени на пазара на труда. Има участници от Черна гора и Сърбия.  В Пловдивския панаир са фирми от..

публикувано на 24.04.25 в 11:21

Време е да започне дискусия за увеличаване на здравната вноска

Лечебните заведения са категорично против решението за намаляване на потребителската такса за болнична помощ от 5,80 лв. на 1 лв., както и с начина, по който тази промяна е въведена – без необходимата публична дискусия и консултация със заинтересованите страни. Решението за намаляване на таксата е взето на последното заседание на Министерски съвет..

публикувано на 24.04.25 в 10:42

Папата ни завеща, че без милост сме обречени на самота

Продължава поклонението пред тленните останки на папа Франциск. Описвайки го, най-често споменаваната дума за него е човечност. За начина, по който живя, и се изпраща този духовен лидер, говори писателката Теодора Димова. „Той наистина беше изключителен човек! Няма да забравя – още първата седмица, когато стана папа, имаше среща с..

публикувано на 24.04.25 в 10:15