Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работата с най-големи рискове по Епископската базилика е зад нас

От писаното слово, през динамиката на спорта до пребогатата с археология 2015 за Пловдив. "Точно днес" разговаряме с доц. Елена Кантарева-Дечева, която всеотдайно работи по реставрацията на Епископската базилика от 4-6 в. в Пловдив.

Доц. Кантарева заяви, че мина един много активен сезон по отношение на реставрацията и археологическото наблюдение на Голямата базилика в Пловдив. Реставрацията не е била работена повече от 20 години, подчерта още доц. Кантарева. Отделен е горният слой от терена, предстои обработка на мозайките в ателиета на реставраторите.

Има проект Пловдив да кандидатства с паментика пред ЮНЕСКО, съобщиха от Община Пловдив през тази година. Проектът се разширява, и това е особено важно за града ни, смята още доц. Кантарева. Тя уточни, че до 2018 г. всички дейности трябва да се финализират. 

През пролетта на 2016 г. ще започнат новите проучвания, но ние имаме 800 кв.м. мозайка за обработка, обобщи рестовраторът от Регионалния археологически музей в Пловдив. Ръководител на разкопките е Елена Кесякова.

Епископската базилика е обект подценяван до сега, но той е от изключително значение за града, и за България. Това е най-големият, изключително мащабен, раноннохриситянски храм у нас, с два мозаечни пода, казват археолозите за този обект.

Община Пловдив и фондация „Америка за България“ работят по възстановяване на Голямата раннохристиянска базилика на бул. „Мария Луиза“ пред Католическата катедрала. За реставрацията на обекта фондацията осигури финансиране в размер на 4 900 000 лева. 

Епископската базилика е най-голямата на Балканския полуостров. Тя е трикорабна, построена е през IV-VI век и е с размери 86 метра ширина и 39 метра ширина, с около 2000 квадратни метра уникални мозайки и  над 70 медальона с изобразени птици – символ на душите на новопокръстените християни.

Непроучени остават около хиляда квадратни метра, които се намират под улицата, преминаваща пред католическия храм "Свети Лудвиг" в Пловдив. Експонирането на този уникален за България и Европа обект ще реорганизира градската зона там, както и движението в района през идната година, обещаха от общината.

Снимка




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04

За баланс при план-приема в 8 клас настоява Областната управа

Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..

публикувано на 09.01.25 в 14:28
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09