От писаното слово, през динамиката на спорта до пребогатата с археология 2015 за Пловдив. "Точно днес" разговаряме с доц. Елена Кантарева-Дечева, която всеотдайно работи по реставрацията на Епископската базилика от 4-6 в. в Пловдив.
Има проект Пловдив да кандидатства с паментика пред ЮНЕСКО, съобщиха от Община Пловдив през тази година. Проектът се разширява, и това е особено важно за града ни, смята още доц. Кантарева. Тя уточни, че до 2018 г. всички дейности трябва да се финализират.
През пролетта на 2016 г. ще започнат новите проучвания, но ние имаме 800 кв.м. мозайка за обработка, обобщи рестовраторът от Регионалния археологически музей в Пловдив. Ръководител на разкопките е Елена Кесякова.
Епископската базилика е обект подценяван до сега, но той е от изключително значение за града, и за България. Това е най-големият, изключително мащабен, раноннохриситянски храм у нас, с два мозаечни пода, казват археолозите за този обект.
Община Пловдив и фондация „Америка за България“ работят по възстановяване на Голямата раннохристиянска базилика на бул. „Мария Луиза“ пред Католическата катедрала. За реставрацията на обекта фондацията осигури финансиране в размер на 4 900 000 лева.
Епископската базилика е най-голямата на Балканския полуостров. Тя е трикорабна, построена е през IV-VI век и е с размери 86 метра ширина и 39 метра ширина, с около 2000 квадратни метра уникални мозайки и над 70 медальона с изобразени птици – символ на душите на новопокръстените християни.
Непроучени остават около хиляда квадратни метра, които се намират под улицата, преминаваща пред католическия храм "Свети Лудвиг" в Пловдив. Експонирането на този уникален за България и Европа обект ще реорганизира градската зона там, както и движението в района през идната година, обещаха от общината.
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..
Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...