Празниците са символ на преминаването от старото към новото. Натъжава ме обаче фактът, че ние изгубихме малко от духовното им начало. Празниците имат много символи, много жалони, на които се крепи нашият живот. Празниците са тези жалони, които ни дават сигурност.Те са предизвестените събития в живота ни, които ни дават упование, че нещо хубаво ще се случи в живота ни. Това заяви психологът Иван Игов.
Фактът, че един Стар Завет, който по-скоро плаши със страх и насилие, се заменя с нещо ново, където Бог се превръща в любов, е желанието ни и бъдещето да е свързано с тази Любов. Човешките нагласи са голям набор от съзнателни, подсъзнателни архитипове, които пренасяме от родителите си, от обкръжението си. Именнно така обръщайки се към празниците, към семейните събития, срещите с приятелите, те ни дават отправната точка да се ориентираме за това накъде сме тръгнали. Онова, което е базата на сигурността на човешкия живот, че вървим заедно, че има хора, които ни подкрепят. Тези нагласи са позитивните. Негативните са свързани с онова, от което хората винаги най-много са се страхували – липсата на сигурност, от неизвестното в бъдеще. Няма как да избягаме от тези неща, но трябва да осъзнаем, че светът никога не е толкова прост. Светът никога и не е достатъчно сив. Напротив – с времето става все по-сложен и по-сложен. Имам сътрудничка – връстник на промените. От известно време тя престана да се интересува от това, което се случва с нас, престана да следи новините от страх, че всичко върви зле и може да стане и по-страшно. Помислих си за това, което аз съм преживял в детството, когато атомната война висеше на косъм, събитията в Чехословакия.... Едва ли е имало година в човешката история, когато да не е имало сътресения и страхове.
Събитията в историята са циклични. Ако се върнем във времето назад, ще осъзнаем сигурността, че живеем в едно от най-добрите времена за човечеството. Особено в България, където от години не е имало война и дано това да не ни се случи... Мой колега дори изчисли, че, ако в света има 6 мииарда души, по качество на живеене ние сме в първия милиард. Да, но в същото време, по мащабите си на оплакване сме на едно от челните места в света. Това, което трябва да направим, е да за почнем да гледаме по-оптимистично на възможностите си. Повече чуйте от звуковия файл.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..