Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В света вече всеки играе против всички и всички против всеки

Поредната ескалация на напрежението,   предизвикано от отношенията между  Саудитска Арабия и Иран е само   епизод от  конфликта в Близкия Изток.   Продължава глобалната геополитическата и петролна нестабилност,  коментира  доктора по икономика  проф. Боян Дуранкев.

 Конфликтът между Саудитска Арабия и Иран  е епизод от много конфликти, които се случват и които ще се случват. Обратно казано, на времето, ако Бжежински твърдеше, че светът е една голяма шахматна дъска, на която има един доминиращ участник – САЩ, който може да регулира отношенията в света, оказа се, че след 2000 г. светът се разпадна на много малки, най-различни шахматни дъски, където всеки играе против всички и всички играят против всеки. 

Според проф. Дуранкев конфликтът донякъде е петролен, защото полтическите игри доведоха до смъкване цената на петрола в момент, когато Русия изглеждаше прекалено силна. И да се удари Русия чрез петрола беше беше от най-добрите начини на другите играчи по света.  Сега, в момента, за да се регулират някои от арабските страни, политическите игри водятг до тези ниски цени на петрола.

Професорът прогнозира, че ако през следващите 5-10 години Ислямска държава изчезне, цените на петрола отново ще се повишат.Спроед него, в петролния конфликт са страните от ОПЕК, Русия като силен играч в момента, Сащ като стратегически играч срещу петрола, бледата консумация в ЕС и Китай.

Ако ЕС постигне икономически ръст от 2-3 процента тази година, то ще има от 8 до 10 процента увеличение на цените на петрола. 

От време на време пламват такива напрежения както в момента около Саудитска Арабия, такива като „Ислямска държава”, като конфликта между Турция и  Русия, конфликтите между България и другите страни около нея, така че многото шахматни дъски с различни участници водят и до едни много случайни резултати в света и тези резултати са видими насвсякъде по този свят. След 2007 г., когато окончателно САЩ навлезе в тежката си финансова криза и  2008 г., когато Европейският съюз се превърна в един среден играч – излезе от позициите си на голям играч, превърна се в среден и сега в момента в един играч със затихващи функции.

Проф. Дуранкев анализира глобалното превъзходство до 2000 г на . САЩ  – военно, икономическо, морално и какво ли не, но се оказа, че превъзходството не е достатъчно, за да бъдеш лидер. За да бъдеш лидер ти трябва да има много по-различна култура на  отношенията, да не искаш универсални домократични промени във всички страни и то незабавно, веднага, на секундата, да не искаш модела на икономиката да  бъде  глобализация, отваряне и източване на природни ресурси и убиване на чужди предприятия, така че глобалното превъзходство не доведе до глобално лидерство. И това и Бжежински, и Кисинджър го посочват като най-големия проблем, който се получи след 2000 г.  САЩ загубиха лидерството, оставиха предимството, най-вече военното, но след като затънаха във войните в Афганистан, в Ирак, навсякъде по свето и то крайно неуспешно, след като на тяхна територия бяха избити от масови разстрели над 13 000 души, за което Обама спомена в онзиденшната си реч, очевидно е, че САЩ  вече не може да бъде глобален лидер.

А от друга страна възкръснаха буквално някои регионални играчи, които бяха отписани – като например Русия, също така Китай, който има 100-годишна стратегия за развитие и глобално лидерство. Също така индийският слон дава индикации, че и той желае да се намесва. Латинска Америка и това разпадане доведе именно до тези конфликти, които са може би като начало в момента, защото „Ислямска държава”  не може да бъде победена и тази година – радикалният ислям не се премахва с една война, а с ценности и поведение.

Проф. Дуранкев коментира и бъдещето на Шенген и т.н. бежански проблем за Европа, който, според него, застрашава бъдещето на Съюза. 

А най-показателно за това, че Шенген е застрашен,  е факта, че Меглена Кунева вече не говори за Шенген. 

 Някои от глобалните играчи като Европейския съюз доста изостанаха, тъй като в нашата Европа се произведжат повече ковчези, отколкото детски люлки. Ние потънахме в един безсмислен малък икономически растеж, включително и България и даде ако вземем България – в България за разлика от света, където милиардерите загубиха милиарди, в България пък най-богатите си печелят много добре.  Така че ние не стоим много добре като картина, като структура и даже най-обикновени индикатори като нахлуването на емигрантите, които ги наричаме бежанци, показа, че първо Европейският съюз е пробит отвсякъде като граници, второ, заради тези емигранти можем да се изпокараме успешно и трето, половин година след нахлуването на емигрантите в ЕС не може да се стигне до никакво решение общо и споровете продължават като в едно доста отлежало семейство.

Цялото интервю с проф. Боян Дуранкев е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

България върви към засушаване, пролетните валежи са под норма

Водният дефицит вече не е изключение, а нова реалност. Страната ни е близо до трайна водна криза. Според проф. Емил Гачев от БАН България  е в такава географска позиция, че тенденцията е към засушаване. През последните 4 години пролетните валежи в България са значително под нормата, а през юни количествата падат до едва 30% от..

публикувано на 15.07.25 в 10:50

Проблемът с водоснабдяването на Свежен скоро няма да се реши

Жалба  до ВиК Пловдив за системна липса на питейна вода са изпратили жители на село Свежен, община Брезово. Приложена е и подписка с искане за спешни мерки и яснота кога ще се реши проблемът не само с безводието, но и с качеството на водата.  Според жителите на средногорското село водата се спира без да има оповестен график, а когато се пусне е..

публикувано на 15.07.25 в 07:42

Вече цените на имотите растат, от септември с до 12% нагоре

Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната.   Според  него от средата на септември хората, които все още имат..

публикувано на 14.07.25 в 10:41
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00