Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доган и Местан са едно и също ченге

Цирковете в ДПС продължават, но нищо повече от това не се случва. Начинът, по който беше направена пресконференцията с отлагането й, също беше част от този цирк. Не трябва обаче да забравяме, че Доган и Местан не са двама различни хора. С политическия анализатор Пламен Асенов разговаря Веселина Пеева.

Те не играят пред нас, както мнозина мислят, „доброто“ и „лошото“ ченге, те са едно и също ченге. Това отдавна го казаха и Касим Дал, и Корман Исмаилов – хора, които по подобен начин бяха изхвърлени от ДПС. Това, което обаче се говори, че единият е проруски настроен, а другият – пролиберално, това също е част от играта, която не е особено чиста. Така журналистът Пламен Асенов коментира случилото се в ДПС  и  нарушеното мълчание на Лютви Местан след дадената от него пресконференция.

Според Асенов казусът с Местан – Турция е преекспониран. В момента българското общество е поставено в ситуация, в която някакси трябва да избира между добрата Русия и лошата Турция, съответно между добрия Доган и лошия Местан, но такова нещо няма. Такъв избор  изобщо  не съществува, защото, ако погледнем кой и по какъв начин поддържа тази теза, много неща ще ни станат ясни, визирайки Димитър Иванов от Библиотекарския институт и бивш шеф на Шести отдел, да разказва колко добър е Доган.

Ужасяваща е принудата българското общество да избира между Русия и Турция, защото за двете страни се говори така, сякаш те са еднакви, заяви Асенов. Използва се в случая факт, че турският президент Ердоган има амбиции да управлява по-еднолично и по-твърдо, правейки аналогия с Путин. Но нещата не стоят така – Путин управлява напълно по сталински и там няма механизми за промяна, свързани с гражданското общество, няма реална икономика, там всичко е измислено. 

В Турция е различно – има динамична сама по себе си икономика, която работи по естествени правила и принципи, има гражданско общество, което  постоянно излиза по улиците, за да защитава една или друга теза. Виждаме вече колко години продължава управлението на Ердоган и че той още не може да постигне своето, заяви Асенов. Не можем по никакъв начин да кажем, че той е диктатор като Путин. Българското общество се вкарва в изкуствена дилема, която използва архетипни чувства, натрупани у нас и идеята е по този начин да се възроди нова любов към Русия, заяви Асенов. 

По думите на Асенов все още обаче не знаем доста неща, за да сме категорични за политическата логика на случилото се.. Не знаем напр, каква е ролята на Пеевски –" ангелчето" на Доган, което казва на Местан, вземи да си подадеш оставката, че иначе лошо ти се пише...Само че така ли е?! Дали Доган управлява Пеевски или Пеевски управлява Доган? Това е важен въпрос, който никой още не задава. Другият и най-важен може би въпрос е този за Възродителния процес. Мнозина ще кажат „Писна ни...“. Асенов бе категоричен, че хора като Ахмед Доган и други от върхушката на ДПС имат лично участие за това истината за възродителния процес да не стане известна през тези 25 години и то в онази нейна част, която е свързана с ролята на СССР в  процеса. Неизясняването на този въпрос ще продължи да тежи на българите и да дърпа обществото надолу. А там е скрит един от отговорите за това какво всъщност става в ДПС, каза Пламен Асенов. 

Цялото интервю с Пламен Асенов може да чуете в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Диана Андреева-Попйорданова

България е с най-нисък процент от БВП за култура

Участието на български културни организации в европейския културен живот се нуждае от подкрепа. За необходимостта от целенасочена политика за изграждане на публики и компетентности от най-ранна възраст, устойчивостта на културните продукти и ангажиментите от страна на държавата, за да участват българските организации равнопоставено  в разпределението..

обновено на 19.09.24 в 14:24

Българският еврокомисар получава добър ресор

"Имайки предвид, че това беше област в ресора и на последните двама български комисари, това беше най-естественият избор. Обикновено винаги титулярът наследява своя ресор, макар и да има и изключения, а ако се сменя, се търси да се запази същият ресор. Сега се вижда приемственост и не трябва да се търсят знаци в ресора". Това заяви политологът и бивш..

публикувано на 19.09.24 в 12:30
Иван Начев

Вотът ще бъде надцакване между двете ДПС-та

Приближаваме към есента на 2024 година, която ще настъпи на 22 септември. Трупаме новини за изборите, на които едни от партиите ще се явят разделени, а други с опит за коалиции. Дали след разрива в ДПС има знаци за успешно представяне на вота, защо БСП и партиите към нея предприемат хода "лидерите крачка назад", коментар за ресора на новия ни..

публикувано на 18.09.24 в 11:31

Очаква се Иван Петков да води листата на БСП-ОЛ в Пловдив

24 партии и 9 коалиции ще се явят на поредните изборите през октомври. За кампанията в Пловдив на коалиция "БСП-Обединена левица" разговаряме с народния представител  Иван Петков . Петков съобщи, че той ще бъде водач на пловдивската листа, ако Националният съвет утвърди решението на местната организация. Очаква се това да стане на 20 септември, след..

публикувано на 18.09.24 в 09:40

Възстановената църква в Стряма има храмов празник

Църквата „Свети мъченици София, Вяра, Надежда и Любов“ в село Стряма отбеляза храмовия си празник с литургия и курбан за здраве. В проповедта си отец Красимир разказа преданието за София и трите й дъщери Вяра, Надежда и Любов, загубили живота си по времето на император Адриан (117-138 г.).  "Нека следваме примера на тези мъченици, които в трудни..

публикувано на 17.09.24 в 13:23