Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доган и Местан са едно и също ченге

Цирковете в ДПС продължават, но нищо повече от това не се случва. Начинът, по който беше направена пресконференцията с отлагането й, също беше част от този цирк. Не трябва обаче да забравяме, че Доган и Местан не са двама различни хора. С политическия анализатор Пламен Асенов разговаря Веселина Пеева.

Те не играят пред нас, както мнозина мислят, „доброто“ и „лошото“ ченге, те са едно и също ченге. Това отдавна го казаха и Касим Дал, и Корман Исмаилов – хора, които по подобен начин бяха изхвърлени от ДПС. Това, което обаче се говори, че единият е проруски настроен, а другият – пролиберално, това също е част от играта, която не е особено чиста. Така журналистът Пламен Асенов коментира случилото се в ДПС  и  нарушеното мълчание на Лютви Местан след дадената от него пресконференция.

Според Асенов казусът с Местан – Турция е преекспониран. В момента българското общество е поставено в ситуация, в която някакси трябва да избира между добрата Русия и лошата Турция, съответно между добрия Доган и лошия Местан, но такова нещо няма. Такъв избор  изобщо  не съществува, защото, ако погледнем кой и по какъв начин поддържа тази теза, много неща ще ни станат ясни, визирайки Димитър Иванов от Библиотекарския институт и бивш шеф на Шести отдел, да разказва колко добър е Доган.

Ужасяваща е принудата българското общество да избира между Русия и Турция, защото за двете страни се говори така, сякаш те са еднакви, заяви Асенов. Използва се в случая факт, че турският президент Ердоган има амбиции да управлява по-еднолично и по-твърдо, правейки аналогия с Путин. Но нещата не стоят така – Путин управлява напълно по сталински и там няма механизми за промяна, свързани с гражданското общество, няма реална икономика, там всичко е измислено. 

В Турция е различно – има динамична сама по себе си икономика, която работи по естествени правила и принципи, има гражданско общество, което  постоянно излиза по улиците, за да защитава една или друга теза. Виждаме вече колко години продължава управлението на Ердоган и че той още не може да постигне своето, заяви Асенов. Не можем по никакъв начин да кажем, че той е диктатор като Путин. Българското общество се вкарва в изкуствена дилема, която използва архетипни чувства, натрупани у нас и идеята е по този начин да се възроди нова любов към Русия, заяви Асенов. 

По думите на Асенов все още обаче не знаем доста неща, за да сме категорични за политическата логика на случилото се.. Не знаем напр, каква е ролята на Пеевски –" ангелчето" на Доган, което казва на Местан, вземи да си подадеш оставката, че иначе лошо ти се пише...Само че така ли е?! Дали Доган управлява Пеевски или Пеевски управлява Доган? Това е важен въпрос, който никой още не задава. Другият и най-важен може би въпрос е този за Възродителния процес. Мнозина ще кажат „Писна ни...“. Асенов бе категоричен, че хора като Ахмед Доган и други от върхушката на ДПС имат лично участие за това истината за възродителния процес да не стане известна през тези 25 години и то в онази нейна част, която е свързана с ролята на СССР в  процеса. Неизясняването на този въпрос ще продължи да тежи на българите и да дърпа обществото надолу. А там е скрит един от отговорите за това какво всъщност става в ДПС, каза Пламен Асенов. 

Цялото интервю с Пламен Асенов може да чуете в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24