Къде се намира страната ни по скалата на еврооптимизма и европесимизма и как резонират политическите катаклизми на нагласите ни в балкански контекст. По темата разговаряме с политолога Първан Симеонов след като „Галъп Интернешънъл“ изнесе данни, че най-проевропейски настроени след проведено проучване в 14 членки на ЕС остават Румъния и България със съответно 85% и 82%.
Симеонов подчерта, че високата доза еврооптимизъм не е само при българите, защото ако една трета от заявилите позицията си страни са за напускане на ЕС, все пак две трети от тях се обявяват за оставане в него. Но ако Великобритания е на кантар, това е доста тревожен сигнал в контекста на предстоящия референдум там.
Симеонов подчерта, че за еврооптимизма на румънците и българите може да се каже, че ЕС продължава да бъде за нас онова, към което сме се стремили, за което мечтаем и откъдето идват парите. В такива изследвания обикновено най-ентусиазирани са онези, които мечтаят, а най-притеснени - онези, които имат какво да губят. Обяснението е съвсем просто – ЕС е нужен за България и Румъния, докато в редица западни общества започват да се замислят дали пък ЕС е нужен за техните страни.
Според Симеонов политическата 2016-та е започнала още през декември 2015-та година с оставката на министър Христо Иванов, с опозиционната риторика на Радан Кънев, с драматизма на раздвояването на ДСБ и с раздвояването на ДПС, което може да се окаже наистина такова, но може да се окаже и маргинализация на Лютви Местан.
Това е най-интересният въпрос, който трябва да бъде проследен, защото досега е имало вече няколко неуспешни опита за създаване на алтернатива на ДПС по-близка до Анкара, отколкото е самото ДПС. Този път обаче случаят е различен, защото Местан е депутат, при това гласовит депутат, заедно с него има и други депутати, което означава, че този още неясен политически проект вече има свое парламентарно представителство. Перспективите за политическия живот в страната след процесите на противопоставяне в ДПС са доста неприятни. Неприятно е една формация да монополизира този вот и това е сигнална лампа за всички, които не успяват да намерят път към този електорат, заяви Симеонов.
Цялото интервю с Първан Симеонов може да чуете в звуковия файл.Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..