Ще си търсим и отстояваме правата по всякакъв начин, ако трябва ще организираме стачки и ще затваряме пътища, но настояваме да се върне старият закон. Тази цел събра в Пловдив над 200 казанджии от страната на учредително събрание на Национално сдружение „Българска домашна ракия“.
Собствениците на казани за варене на ракия настояват да се отмени ограничението ракия да се вари само шест месеца в годината – от юли до декември, и казаните над 500 литра да се лицензират като данъчни складове. Искането е разрешеният обем да е до 1000 литра и ракиджийниците да работят целогодишно.
„Всичко се прави заради интересите на три – четири големи винзавода, които си имат лобита сред депутатите“ - заяви Светослав Йорданов от Димитровград. Той подчерта, че хората знаят какво е качествена ракия и няма да се увеличи потреблението на продукцията на винзаводите, тъй като там има спирт. Йорданов уточни, че тъй като държавата не може да се справи със сивия сектор, който е близо 2/3 от бранша, посяга на лицензираните собственици на казани, но така бюджетът се лишава и от техните такси и налози. Хазната губи, но със сигурност ще се увеличат работещите в сивия сектор, категоричен е казанджията от Димитровград.
Колегата му от Монтана Евгени Стоянов обясни, че преди три месеца по всички правила е изградил дестилерия с четири казана и обем 1000 литра, а направената инвестиция е 170 000 лева, от които 40 000 са кредит. Само утайниците, които са направени по изискване на РИОСВ, струват близо 30 хиляди лева. Стоянов задочно попита депутатите как да си погасява задълженията по кредита и с какво да се издържа, след като в момента е принуден да не работи.
Атанас Рашев от варненското село Страшимирово каза, че от 13 години е казанджия, но не помни подобни законови рестрикции. „Ако има някой технолог, нека ми обясни как в 300-литров казан да се сложи продукцията от едно дърво в градината и след това да се получи ракия!“ – призова Рашев. Той предупреди, че са засегнати интересите на обикновените хора по селата, но според него, те ще започнат да си правят самоделни казани.
На два пъти протестиращи блокираха за по 20 минути кръстовището на "Шести септември" и "Цар Борис Трети" при Баня Старинна. Над 200 пловдивчани се включиха в протеста пред Съдебната палата „Стига толкова смърт на пътя! “. „Седем години без правосъдие“, „Ние сме Сияна, нямаме повече деца за убиване“, пише на плакатите на недоволните от..
Заради авария на водопроводи без вода са жители в центъра на Пловдив, както и в Карлово. Напомняме, че днес се извършва подмяната на магистрален водопровод на бул. "Цар Борис III Обединител". Поради тази причина е спряна водата, както и движението на пътни превозни средства по западното платно на булеварда, в участъка от ул. „Цанко..
Въпреки лошото време велосезонът в ЖР "Тракия" бе официално открит. За осигуряване безопасността по улици и булеварди за времето от 11:00 до 15:00 ч.,се спира движението по северното платно на ул. ,,Шипка“ от кръстовището с ул. ,,Съединение“ до кръстовището с бул. „Освобождение“. Променя се маршрутът на автобусни линии №25 и №93. Линия..
Община Пазарджик организира и тази година своята инициатива за разделно събиране на отпадъци под нов надслов - "Цветя за смет". Като част от съпътстващите кампании из целия град във връзка с предстоящия Международен ден на земята, инициативата ще се състои една седмица преди това на Лазаровден (12 април, събота ) от 09:00-12:00 часа в обособени..
Протест „Стига толкова смърт на пътя“ ще се проведе днес в Пловдив. Шествието ще тръгне в 10 ч. от Съдебната палата и ще се насочи към Катедралния храм „Успение Богородично“ и обратно. Полицейски екипи ще обезпечават обществения ред и пътната безопасност при провеждане на заявен мирен протест. Това е поредната проява, след смъртта при..