Мощен скандал – така съдията от ВСС Галя Георгиева определи първото заседание на кадровия орган на съдебната система, на което се разигра историята с пратения до премиера и после препратен от него до Лозан Панов - SMS.
Целта е да се взриви обществото и да се настрои срещу този съвет и срещу съдебната система като цяло. След като не успяха да подменят съвет с промяна в Конститутцията решиха някои хора да произведат този скандал.
Георгиева е видяла по телевизиите съобщението. Точката, която дебатирахме беше незаконните записи, огласени в медиите. Дебатирахме проверката и Лозан Панов показа един SMS. В залата бяха всички с изключение на Георги Колев.
В текста пише, че съветът е взел решение да не изслушваме Борисов. Часът на СМС – 12,15 минути. Към този час ние нямахме решение, все още течеше дебат- подчерта Георгиева.
Това не може да се напише от член на съвета. Това беше провокация. Поредна интрига и провокация от някой, който добре познава емоционалния нрав на премиера и е знаел, че това ще предизвика неговото идване. Не сме имали намерение да разпитаме Борисов. Но на практика с неговото идване се изпълнило това, което Панов и Калпакчиев са искали.
Според Галя Георгиева появата на Бойко Борисов на заседанието не е намеса на изпълнителната в съдебната власт. Намесата над работата на ВСС не е от премиера, а някъде другаде, от хората, които направиха интригата.
В понеделник извънредно заседание на ВСС ще обсъжда и ще излезе с позиция по скандала. Според Георгиева той е целенасочена и гнусна интрига.
Привържениците на тази реформата, която се занимава еднствено с квотите, имат интерес от подобна интрига. От създаването на съвет се създават проблеми в неговата работа и ние работим в непрекъснато напрежение. Необходими са промени в устройствения закон, които да направят работеща съдебната система и в полза на гражданите.
На въпрос дали споделя становището на Съюза на съдиите , който в деклариция възразяват срещу опита за намеса на изпълнителната в съдебната власт – Галя Георгиева отговори, че отдавна не споделя позициите на тази организация, която злепоставя страната ни пред европейските институции.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
За първа година от 1990 г. насам се започва година без приет удължителен закон за бюджета, каза за Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е и заместник-председател на Националното сдружение на общините. По думите му, притесненията, които тази ситуация създава у общинските ръководства, са в няколко посоки. Не сме наясно каква..
Председателят на Районната избирателна комисия за Пловдив - град Калоян Сухоруков коментира приетите на първо четене пет законопроекта за промени в Изборния кодекс. В тях се предлага създаването на около 300 преброителни комисии на територията на страната, които да се образуват по реда за образуване на Общинските избирателни комисии, но без ясно..
Декларация в защита на изучаването на чужди езици в Карлово изпратиха председателят на общинския съвет Доньо Тодоров и кметът Емил Кабаиванов. Тя е адресирана до министъра на образованието и науката и до началника на РУО-Пловдив. Документът бе приет единодушно на последната сесия на местния парламент и цели в двете средни училища „Васил..
"Нито един от сигналите, които в момента се излъчват, не могат да се приемат за достатъчно достоверни. Или като знаци по посока на несъздаване, или създаване на правителство. Смятаме, че в момента всички играят позиционна игра, която трябва да излъчва посланието към избирателите, а именно - че всички искат да има правителство. В момента всички..
"По пътищата в Пазарджишка област няма закъсали автомобили и бедстващи хора", каза Мирослав Стоянов, говорител на Областната дирекция на МВР. Той съобщи, че е отпаднало ограничението за товарни автомобили над 12 тона с ремаркета и полуремаркета по пътя Велинград до границата в Благоевградска област. Остава обаче, забраната такива автомобили да се..