Темата за ксенофобията е много актуална. Досега са минали около 70 години от Холокоста и може би те са твърде много за един човешки живот, но в исторически план –са много малко.
Това подчерта доц. д-р Анна Джумалиева – председател на Комисията за защита от дискриминация по повод Меморандума за сътрудничеството, който Комисията подписва днес с Организацията на евреите „ШАЛОМ“ и преди началото на дискусия с фокус върху езика на омразата, ксенофобията и обществените им проявления.
Дискусията, която организираме, е за уроците, които ние не сме научили. Известна мъдрост гласи, че хората трябва да познават историята, за да не я преживяват отново, подчерта доц. Джумалиева. По думите й ние живеем в свят на многообразието, на палитра от човешки съдби и етноси. Съвременният свят е свят на толерантността. Няма да престана да поддържам тази теза, подчерта доц. Джумалиева.
Толерантността обаче не е пасивно отношение към случващото се около нас. Тя трябва да бъде активно отношение не само от страна на институциите, но - и от страна на неправителствените организации и на всички граждани а обществото.
Подобни конференции и меморандуми демонстрират факта, че хората се вълнуват от темата и продължават да отстояват своите права. Словото на омразата трябва да се разглежда комплексно с правото на изразяване и е важно да се подчертае, че думите могат да бъдат много силно оръжие. Те не трябва да бъдат използвани за насаждане на омраза. Въпросите за уроците на Холокоста изискват те да бъдат дискутирани в светлината на новото време, подчерта доц. Анна Джумалиева.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..