Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Офиси, хотели и коли са ключови за данък "Уикенд"

Данък „Уикенд“ влиза в  сила от тази година, въпреки критиките на бизнеса. До 14 февруари фирмите, регистрирани по ДДС, трябва да декларират дали  фирмени активи ще се използват и като лични. Божана Илиева от НАП обясни, че декларацията , която трябва да се подаде е по закона за ДДС. 

Има указание за прилагане на този нов режим, той е публикуван на сайта на НАП, но се изпраща и на всички дружества по имейл, за да бъдат те  максимално информирани и улеснени при тези първи месечни справки. Офиси, хотели, автомобили – това са ключовите за бюджета активи, каза Божана Илиева - говорител на приходната агенция в Пловдив. 

Фирмите могат да избират – те могат да ги изключат от системата на ДДС или да ги включат в стопанската си дейност на 100 процента или до степента на използването им, обясни още тя. Всеки субект има свободата да избере каква част от имуществото се използва за лични нужди. Ако е недвижимо имущество може да се преценява площта, а ако е автомобил – изминатите километри, посочи Илиева.

Дружествата имат свободата да изберат сами механизма – дали ще е 50 на 50 или 70 на 30 е техен избор, но те трябва предварително да заявят пропорциите и да ги документират, защото при евентуална ревизия тези документи ще им бъдат поискани. 

Има препоръка дружествата да изберат модела 50 на 50 или да изчакат 6 месеца като в този период задълженото лице се откаже от данъчен кредит, каза още Божана Илиева.

Цялото интервю с нея чуйте в прикачения файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28