Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ВСС е компрометиран заради скандалите, в които се замеси

Снимка: vesti.bg

Няма проблеми да се четат политически декларации за Висшия съдебен съвет (ВСС), както това направиха вчера парламентарните групи на ГЕРБ и Реформаторския блок. В България има разделение на властите и всяка власт може да коментира дейността на останалите. В крайна сметка България не е съдебна република, коментира в интервю за Радио Пловдив бившият конституционен съдия Георги Марков.

Право на всяка група е да чете декларации, право на ВСС е да реши дали да подаде оставки. Ясно е, че това няма да се случи, защото промените в Конституцията бяха приети под условие – разделението на 2 колегии и изборът на нов ВСС да станат едва през 2017 г. Дебатът вече приключи. Трябва обаче да се занимаваме активно с убийствата и безнаказаността, защото „сме станали шампиони“ в това отношение, смята юристът.

Допуснахме тотална безнаказаност, трябва бързо да направим радикална съдебна реформа, коментира още бившият конституционен съдия. Той припомни, че от 2005 г. настоява за свикване на Велико Народно събрание, отделяне на прокуратурата от съда, избор на главния прокурор от парламента и др.

По повод критиките в новия доклад на Европейската комисия (ЕК) за България, Георги Марков подчерта, че този ВСС не се ползва с общественото доверие заради скандалите, в които е допуснал да се замеси. Затова е и нормално политическите сили да вземат отношение по темата. Според Георги Марков ЕК е компрометирана в очите на европейците, защото е допуснала да се нарушат основни човешки права и правила, а „двигателят на Европа“ – Германия, е направила „голяма беля на Европа с допускането на над 1 милион бежанци“. Ако не се вземат мерки, ще има нови атентати и случаи като в Кьолн, предупреди той.

Според Георги Марков истинските европейски държавници са лидерите от Вишеградската четворка – Полша, Чехия, Словакия и Унгария, които защитават изконните европейски ценности, а унгарският премиер Виктор Орбан дава заявка да бъде сред новите големи държавници на Европа. 

Цялото интервю с бившия конституционен съдия Георги Марков можете да чуете в прикачения файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28