Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"История славянобългарска" е разбираема за децата от VI клас

За духовното ни битие, за произведенията с български корен - разговор със Стефан Филчев, директор на къщата -музей "Иван Вазов" в Сопот. Той е участник в митинга днес пред паметника на Левски в Карлово от 12 часа.

Събират се заедно хората от града на Апостола, историци, граждани на Сопот, Калофер, Клисура и подбалканските градове и села, които са срещу подмяната на историята.

Стефан Филчев заяви в интервю за Радио Пловдив, че според него се правят опити в продължение на години да се води съзнателна политика за това българското национално самосъзнание да  се обезличава.

Какъв по лесен начин - това да се прави със съзнанието на нашите деца, подчерта Филчев. По думите му сега заливаме децата с безкрайно ненужна информация, точно когато чужди фондации наливат милиони левове в България, за да формират нов тип образователна система и нов тип учители, то тогава нещата излизат от рамките на нормалното. Тенденцията е нашите деца да се вкарат в псевдоевропейски ценности, които са покрити зад понятието толерантност, но българският народ има здрави и стабилни основи, заяви Филчев и допълни: Не бива да подминаваме с лека ръка опитите за това - великите ни писатели и национални герои да бъдат осакатявани в преподаването.

Стефан Филчев подчерта, че този протест трябва да излезе със становище на хората от подбалканския край, че ако ще има реформи в образованието, то те трябва да са разумни и в синхрон с добрите тенденции от Възраждането до днес.

Снимка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04