Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На политиците ще им става всеки ден все по-трудно

Посланията и духът на епохата,  могат ли да бъдат усетени и разбрани адекватно по новите учебни програми ?

Историята и ние, кое е понятието днес - "владичество", "робство" или "съжителство"?

Отговорите от историка и бивш образователен министър доц. Веселин Методиев. Той  коментира новия Закон за училищното и предучилищното образование, чиито наредби уволниха пореден министър.

Веселин Методиев подчерта, че дебатите от тази седмица не помогнаха за това да се изясни по-добре закона.

Терминът в науката историография отдавна е "османско владичество", ние се занимаване с две такива владичества- едното е византийско, другото османско.

В българската литература, и в българската преса още от възрожденско време тези понятия са "гръцко робство" заради конфликтите с гръцката църква и "турско робство", заради ужасяващото насилие, което се е изсипало по време на кърджалийското време от края на 18 век до началото на 19 век.

В една нова наука антропологията има термин "съжителство", уточни Методиев. От всички тези термини - политическият термин, който изостря сетивата това е "турското робство", смята Методиев. Според него, това което предлага МОН са нови изисквания към учебното съдържание, и там малко несръчно са описани тези думи.

Впечатлението, което чувам от някои хора и се покрива с моето е, че сега има много изострени сетива в обществото, обобщи Методиев. По думите му тази остра социална чувствителност е свързана с обществена нестабилност.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04