Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БСП иска отлагане на Закона за училищното образование

БСП настоява Министерският съвет да внесе законопроект за отлагане на влизането в сила на Закона за предучилищното и училищното образование. Ако това не се случи до сряда, социалистите ще внесат в Народното събрание свой законопроект за промяна на този закон - съобщи в Пловдив депутатът от БСП Георги Търновалийски. 

Той припомни, че законът трябва да влезе в сила от 1-ви август тази година. Смяната на министъра на образованието не решава нищо, проблемът е в самия закон – коментира Търновалийски. По думите му, е необходимо да се преразгледат учебните програми, които не са част от закона, но за тях трябва да има широко обществено обсъждане преди да бъдат приети. 

Със сега предложените учебни програми продължава разграждането на националната идентичност, а българските деца ще завършват 7-ми клас без заложени основи на национално самосъзнание и без оформени основни начала на национална памет – заяви пловдивският депутат от БСП. 

Той посочи, че единствената цел, постигната от управляващите с този закон, е усвояването на 10 милиона лева евросредства за написването му. Политически договорки – така Георги Търновалийски нарече предложението Меглена Кунева да бъде новият просветен министър. БСП настоява да спрат лабораторните опити и бизнес упражненията с образованието и то да запази обществения си характер – каза още Търновалийски. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28