Екипи от прокурори, следователи и полицаи, които извършват огледи и участват в разследвания по тежки пътни произшествия, започват да изнасят съвместни лекции за безопасно поведение по пътищата пред учениците от 11 клас във всички училища в Пловдивска област, съобщиха от прокуратурата.
Това стана ясно след съвместна среща и подписано споразумение за сътрудничество между Румен Попов, окръжен прокурор на Пловдив, Христо Разсолков, директор на ОД на МВР- Пловдив и Ваня Киркова, началник на Регионалния инспекторат на образованието.
Тревожната статистика сочи, че през последните месеци на територията на Пловдивска област са зачестили случаите на тежки пътни произшествия, при които загинаха и бяха ранени млади хора, на възраст под 20 години.
Причината екипите от магистрати и полицаи да влизат в паралелките от 11 клас е, че на тази възраст учениците вече имат право да се записват за обучение в курсовете за получаване на свидетелство за правоуправление.
Лекциите за безопасност на движението ще се провеждат в часа на класния ръководител и стартират през следващата седмица.
Целта е да се разясни на младите хора смъртоносните последици от шофирането с бясна скорост, след употреба на алкохол и въобще неглижирането на правилата за движение, казват магистрати и полицаи. Те обаче апелират не само към бъдещите водачи, но и към пътниците, които сядат до тях в автомобила, защото те също носят отговорност, ако видят шофьор в неадекватно състояние и не го спрат преди да потегли на път.
В класните стаи ще влязат само представители на двете институции, които са практици по специалността.
Те са били неведнъж на огледи на тежки пътни произшествия и в продължение на години са разследвали причините за настъпването им. Факт е, че дори и при съобразяване с максималната скорост за движение по съответния път, се крие възможност да бъде предизвикана катастрофа – виновно /по непредпазливост/ от водача. Затова трябва да се шофира с повишено внимание и с бдителност.
Ние искаме нашето послание, че на пътя всеки трябва да е отговорен, прецизен и подготвен, да стигне до колкото може повече ученици, защото това означава спасен човешки живот“, коментира след срещата окръжният прокурор Румен Попов.
Лекциите на екипите от магистрати и полицаи ще бъдат проведени в 68 училища в Пловдивска област, където има паралелки от 11 клас или пред 4 419 ученици.
От тях 3 225 ученици са в град Пловдив. При представяне на темите ще бъдат показани и кадри от пътни произшествия.
Днес се навършват 90 години от създаването на Българското национално радио. На 25 януари 1935 г. с указ на цар Борис ІІІ радиоразпръскването в България става държавна собственост. От 14.00 до 16.30 часа ще има специално предаване на всички програми на националното радио. По традиция празникът ще бъде отбелязан с тържествена церемония по..
Нов председател на Адвокатската колегия в Пловдив избират днес пловдивските адвокати. За поста се борят двама адвокати – Пламен Бонев и Ганчо Толев. Общото събрание започва в 10 часа в Аграрния университет, а утре продължава в сградата на Адвокатската колегия. Новият председател ще има мандат от три години.
Университетската болница за активно лечение "Свети Георги" в Пловдив получи модерна апаратура за диагностика и мониторинг на деца от "Българската Коледа". Апартурата е на стойност 146 880 лева и се очаква допълнително дарение на още една централна мониторингова система. Клиниката по педиатрия бе оборудвана с две високотехнологични системи,..
Кръгла маса за п риобщаването на децата със специални образователни потребности чрез спорт се провежда днес в Пловдив. Форумът се организира от Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, Българска федерация по хокей на трева и Спешъл Олимпикс България. Сред участниците са университетски преподаватели,..
Вече е разчистено свлачището на пътя Пловдив-Смолян, съобщиха от полицията. Около 18 часа бе съобщено за свлечена земна маса на платното, на няколко километра след Бачково, в посока Смолян. До разчистването на пътя автомобилите се пропускаха само в едната пътна лента.